31 yıldır Tutkuyla Tiyatro,

 Tiyatro tutkusu 31 yıldır ENKA’da devam ediyor. 12 Şubat-15 Nisan tarihleri arasında ENKA Kültür Sanat’ın gelenek haline dönüşen etkinliklerinin yanı sıra sezonun öne çıkan tiyatro oyunlarının da yer aldığı programıyla seyirciyi selamlıyor.

Peki ENKA Kültür Sanat’ın “Tiyatro Buluşmaları”nda sizi neler bekliyor? Program, Şubat ayında yönetmen haftasıyla başlıyor. 41 yıldır tiyatro yaparak anlatmaya devam eden usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun “Profesyonel” ve “Kör Baykuş” oyunları ile açılan perde, “Meçhul Paşa”, “Yüzleşme” ve “Kıyı” gibi bu sezon prömiyerini gerçekleştirmiş ve yoğun ilgi gören oyunlarla devam ediyor. Programda yer alan “1984-Büyük Gözaltı”, “Zebercet” ve “Persona” gibi usta yazarların eserlerinden uyarlanan oyunlar ve ünlü Fransız yazar Jean Genet’in ilham verdiği “Tırnak içinde Hizmetçiler” oyunu tiyatro izleyicilerine geçmişin değerlerine bugünün penceresinden bakma fırsatı sunuyor. Kendilerini hareket korosu olarak tanıtan “disLOKASYON” isimli modern dans gösterisi programa fark katıyor. Daimi sanatçımız Genco Erkal ise hem yönettiği hem de rol aldığı yeni oyunu “Merhaba” ile “Tiyatro Buluşmaları”nı taçlandırıyor. Gelenek haline gelen Barış için Müzik Orkestrası’nın “Neşeli Pazarlar” konseri ve Dünya Tiyatro Günü’nde kendi prodüksiyonumuzla “Çiğdem Erken ile Sahnelerden Aşk Şarkıları” gecesi, programda yer alan diğer etkinlikler olacak. ENKA Kültür Sanat Türkiye Tiyatro Vakfı’nın düzenleyeceği “Bize Bir Tiyatro Müzesi Gerek” adlı panelde, değerli katılımcıların tiyatro severler ile buluşmasına ev sahipliği yapacak. Sanatın birleştirici gücünü daha çok hissedeceğimiz bu yeni dönemde buluşmak üzere.

 

 

26 Şubat Sal. 20:30

Duru Tiyatro Yüzleşme

Tiyatro @ENKA Oditoryumu Bilet : 60 TL • Öğrenci: 40 TL

ekle 2019-02-26 20:30:00 2019-02-26 21:30:00 Avrupa/İstanbul Duru Tiyatro - Yüzleşme Yazar: Graham Farrow Çeviri: Sevda Deniz Karali Oynayanlar: Emre Kınay, Esra Kızıldoğan Yönetmen: Emre Kınay Yönetmen Yardımcısı: Yağmur Durmazbilek, Damla Sezgin Prodüksiyon Asistanı: Yağız Gürcan Dramaturg: Ayşegül Hardern Işık Tasarımı: Erkan Kalkan Ses Mühendisi: Efe Yılmaz Ses & Efekt Tasarımı: Muhammet Çelebi Müzik: Janset Sayar Final Müzik: Ozan Doğan Kostüm: Yağmur Durmazbilek Dekor: Uğur Dumangöz Fotoğraf: Emre Mollaoğlu Grafik Tas[...] ENKA Oditoryumu ENKA Kültür Sanat info@enkasanat.org

Yazar: Graham Farrow
Çeviri: Sevda Deniz Karali
Oynayanlar: Emre Kınay, Esra Kızıldoğan
Yönetmen: Emre Kınay
Yönetmen Yardımcısı: Yağmur Durmazbilek, Damla Sezgin
Prodüksiyon Asistanı: Yağız Gürcan
Dramaturg: Ayşegül Hardern
Işık Tasarımı: Erkan Kalkan
Ses Mühendisi: Efe Yılmaz
Ses & Efekt Tasarımı: Muhammet Çelebi
Müzik: Janset Sayar
Final Müzik: Ozan Doğan
Kostüm: Yağmur Durmazbilek
Dekor: Uğur Dumangöz
Fotoğraf: Emre Mollaoğlu
Grafik Tasarım: Ece İletir

 

İngiliz yazar Graham Farrow’un çarpıcı üslubuyla kaleme aldığı “Yüzleşme”, vahşi yeni dünya düzenini mikro bir hikaye üzerinden Emre Kınay’ın hem başrol hem de yönetmen performansıyla tiyatro sahnesine taşıyor.

Hikayenin satır başları; yeri doldurulamaz bir kayıp ve o kayba neden olan failin, gösteri toplumu ve amacından uzaklaşmış medya tarafından yıldızlaştırılması… Ana karakterimiz, toplumun değerlerini kaybettiği ve hukukun işlemediği bu yeni düzende kendi adaletini tesis etmeye çalışan yalnız bir adam. Yaşanmış bir hikayeden tiyatroya uyarlanan Yüzleşme, Emre Kınay’ın tabiriyle bir tür “modern Suç ve Ceza hikâyesi”. Prömiyeri 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleşen ve eleştirmenlerden tam not alan “Yüzleşme”, 26 Şubat Salı akşamı ENKA  Oditoryumu’na konuk olacak.

 

Tek perde, yaklaşık 60’ sürer; ara yoktur.

13 yaş ve üzeri için uygundur.