31 yıldır Tutkuyla Tiyatro,

 Tiyatro tutkusu 31 yıldır ENKA’da devam ediyor. 12 Şubat-15 Nisan tarihleri arasında ENKA Kültür Sanat’ın gelenek haline dönüşen etkinliklerinin yanı sıra sezonun öne çıkan tiyatro oyunlarının da yer aldığı programıyla seyirciyi selamlıyor.

Peki ENKA Kültür Sanat’ın “Tiyatro Buluşmaları”nda sizi neler bekliyor? Program, Şubat ayında yönetmen haftasıyla başlıyor. 41 yıldır tiyatro yaparak anlatmaya devam eden usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun “Profesyonel” ve “Kör Baykuş” oyunları ile açılan perde, “Meçhul Paşa”, “Yüzleşme” ve “Kıyı” gibi bu sezon prömiyerini gerçekleştirmiş ve yoğun ilgi gören oyunlarla devam ediyor. Programda yer alan “1984-Büyük Gözaltı”, “Zebercet” ve “Persona” gibi usta yazarların eserlerinden uyarlanan oyunlar ve ünlü Fransız yazar Jean Genet’in ilham verdiği “Tırnak içinde Hizmetçiler” oyunu tiyatro izleyicilerine geçmişin değerlerine bugünün penceresinden bakma fırsatı sunuyor. Kendilerini hareket korosu olarak tanıtan “disLOKASYON” isimli modern dans gösterisi programa fark katıyor. Daimi sanatçımız Genco Erkal ise hem yönettiği hem de rol aldığı yeni oyunu “Merhaba” ile “Tiyatro Buluşmaları”nı taçlandırıyor. Gelenek haline gelen Barış için Müzik Orkestrası’nın “Neşeli Pazarlar” konseri ve Dünya Tiyatro Günü’nde kendi prodüksiyonumuzla “Çiğdem Erken ile Sahnelerden Aşk Şarkıları” gecesi, programda yer alan diğer etkinlikler olacak. ENKA Kültür Sanat Türkiye Tiyatro Vakfı’nın düzenleyeceği “Bize Bir Tiyatro Müzesi Gerek” adlı panelde, değerli katılımcıların tiyatro severler ile buluşmasına ev sahipliği yapacak. Sanatın birleştirici gücünü daha çok hissedeceğimiz bu yeni dönemde buluşmak üzere.

 

 

12 Şubat Sal. 20:30

İstanbul Devlet Tiyatrosu Profesyonel

Tiyatro @ENKA Oditoryumu Bilet : 15 TL

ekle 2019-02-12 20:30:00 2019-02-12 21:30:00 Avrupa/İstanbul İstanbul Devlet Tiyatrosu - Profesyonel Yazan: Duşan Kovaçeviç Çeviren: Başar Sabuncu, Bilge Emin Yöneten: Işıl Kasapoğlu Oynayanlar: Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli, Cenap Oğuz Dekor Tasarımı: Nurettin Özkönü Kostüm Tasarımı: Gülümser Erigür Işık Tasarımı: İ. Önder Arık Müzik: Cenap Oğuz Yönetmen Yardımcısı: Gülen Çehreli Yönetmen Asistanı: Tuğçe Şartekin Karasu Kondüvit: Zeynep Reha Dağarslan Işık Kumanda: Serdar Yaman Aksesuar Sorumlusu: Erdinç Aksoy [...] ENKA Oditoryumu ENKA Kültür Sanat info@enkasanat.org

Yazan: Duşan Kovaçeviç
Çeviren: Başar Sabuncu, Bilge Emin
Yöneten: Işıl Kasapoğlu
Oynayanlar: Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli, Cenap Oğuz
Dekor Tasarımı: Nurettin Özkönü
Kostüm Tasarımı: Gülümser Erigür
Işık Tasarımı: İ. Önder Arık
Müzik: Cenap Oğuz
Yönetmen Yardımcısı: Gülen Çehreli
Yönetmen Asistanı: Tuğçe Şartekin Karasu
Kondüvit: Zeynep Reha Dağarslan
Işık Kumanda: Serdar Yaman
Aksesuar Sorumlusu: Erdinç Aksoy
Erkek Terzi: Hasan Basri Aktaş
Sahne Amiri: Tankut Saraçoğlu
Dekor Sorumlusu: Serdar Erman
Perukacı: Belkıs Balaban

Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic’in Yugoslavya’da zaman perdesini aralayarak toplumsal dönüşümü kaleme aldığı “Profesyonel” oyunuyla karşınızdayız. Politikayı bir entelektüelin yaşam öyküsü içinde, kara komedi türünde ve ironik bir üslupla sahneye taşıyan oyun, 40 yaşlarında bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin sürprizlerle dolu hikâyesini konu alıyor.

Türkiye’nin en başarılı tiyatro yönetmenlerinden Işıl Kasapoğlu’nun imzasını taşıyan “Profesyonel”, politik sistem eleştirisini toplumun uç karakterleri üzerinden yazılan ustaca bir metinle seyirciye sunuyor. Yıllardır İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda kapalı gişe oynayan “Profesyonel”, 12 Şubat Salı akşamı ENKA  Oditoryumu’nda tiyatro severlerle buluşacak.

Tek perde, 120’ sürer.

8 yaş ve üzeri için uygundur.