Tüm yıla yayılan ve ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda başlayıp ENKA Oditoryumu’nda sonlanan 31. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları, usta sanatçıların yanı sıra genç yeteneklerin de yer aldığı bir program ile sanatseverleri karşılıyor. Geleceğin sanatçı ve seyircisini yetiştiren, yaratıcılığı ve özgür düşünceyi destekleyen ENKA Kültür Sanat, farklı disiplinlerden katılımcıları aynı programda buluşuyor.

31 yıldır sanatın sürekliliğine destek veren ENKA Kültür Sanat’ın ilklerin heyecanını ustaların manifestolarını birleştiren programında kimler var? Her dönem daimi sanatçımız olan Fazıl Say’ın iki farklı resitali, mor ve ötesi’nin akustik formattaki konseri, Serab Erener ve Sabri Tuluğ Tırpan’ın kusursuz birlikteliği, Karsu’nun ruhu okşayan sesi, yıldızların altında Teoman klasikleri, büyülü sesleriyle Birsen Tezer ve Cem Adrian’ın eşsiz buluşması, sanatın iyileştirici gücünü sahneye taşıyan Barış için Müzik Orkestrası konserleri, Türk Halk Müziği eserlerini batı enstrümanları ile buluşturan Barabar’ın özgün yorumu, alternatif müziğin nabzını tutan Redd’in kalp atışı hızlandıran performansı, kusursuz klasik müzik üçlüsü Hexis’in ilk konser heyecanı, esen rüzgarı takip eden Pow’un dost meclisinden seslenişi, dünyaca ünlü Rus piyanist Andrey Pisarev’in Schubert’e saygı duruşu niteliğindeki resitali, AyşeDeniz Gökçin’in yenilikçi vizyonu programın müzikal tarafını renklendiriyor.

Adını taşıdığı klasik eserden günümüze uyarlanan “Don Kişot’um Ben”, 2. Dünya Savaşı’nda geçen mikro bir hikayeden sahneye taşınan kara komedi “Madde 22”, hep merak edilen sahne arkasını konu alan “Küllerin Arasından”, yemek masasından medya ve sanatı sorguya çeken aile komedisi “Sanat Yemekte Yenir Mi?”, sezon boyunca tiyatro severlerle buluşacak. Sanatçın iyileştirici gücüne inanarak hazırladığımız 31. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nda görüşmek üzere.

 

12 Şubat Sal. 20:30

İstanbul Devlet Tiyatrosu Profesyonel

Tiyatro @ENKA Oditoryumu Bilet : 15 TL

ekle 2019-02-12 20:30:00 2019-02-12 21:30:00 Avrupa/İstanbul İstanbul Devlet Tiyatrosu - Profesyonel Yazan: Duşan Kovaçeviç Çeviren: Başar Sabuncu, Bilge Emin Yöneten: Işıl Kasapoğlu Oynayanlar: Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli, Cenap Oğuz Dekor Tasarımı: Nurettin Özkönü Kostüm Tasarımı: Gülümser Erigür Işık Tasarımı: İ. Önder Arık Müzik: Cenap Oğuz Yönetmen Yardımcısı: Gülen Çehreli Yönetmen Asistanı: Tuğçe Şartekin Karasu Kondüvit: Zeynep Reha Dağarslan Işık Kumanda: Serdar Yaman Aksesuar Sorumlusu: Erdinç Aksoy [...] ENKA Oditoryumu ENKA Kültür Sanat info@enkasanat.org

Yazan: Duşan Kovaçeviç
Çeviren: Başar Sabuncu, Bilge Emin
Yöneten: Işıl Kasapoğlu
Oynayanlar: Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli, Cenap Oğuz
Dekor Tasarımı: Nurettin Özkönü
Kostüm Tasarımı: Gülümser Erigür
Işık Tasarımı: İ. Önder Arık
Müzik: Cenap Oğuz
Yönetmen Yardımcısı: Gülen Çehreli
Yönetmen Asistanı: Tuğçe Şartekin Karasu
Kondüvit: Zeynep Reha Dağarslan
Işık Kumanda: Serdar Yaman
Aksesuar Sorumlusu: Erdinç Aksoy
Erkek Terzi: Hasan Basri Aktaş
Sahne Amiri: Tankut Saraçoğlu
Dekor Sorumlusu: Serdar Erman
Perukacı: Belkıs Balaban

Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic’in Yugoslavya’da zaman perdesini aralayarak toplumsal dönüşümü kaleme aldığı “Profesyonel” oyunuyla karşınızdayız. Politikayı bir entelektüelin yaşam öyküsü içinde, kara komedi türünde ve ironik bir üslupla sahneye taşıyan oyun, 40 yaşlarında bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin sürprizlerle dolu hikâyesini konu alıyor.

Türkiye’nin en başarılı tiyatro yönetmenlerinden Işıl Kasapoğlu’nun imzasını taşıyan “Profesyonel”, politik sistem eleştirisini toplumun uç karakterleri üzerinden yazılan ustaca bir metinle seyirciye sunuyor. Yıllardır İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda kapalı gişe oynayan “Profesyonel”, 12 Şubat Salı akşamı ENKA  Oditoryumu’nda tiyatro severlerle buluşacak.

Tek perde, 120’ sürer.

8 yaş ve üzeri için uygundur.