Laleper Aytek “Hayat Başka Yerde” sergisi online izlenebilir

Haber

ekle 2020-12-31 00:00:00 2020-12-31 01:00:00 Avrupa/İstanbul Laleper Aytek “Hayat Başka Yerde” sergisi online izlenebilir ENKA Sanat, fotoğraf sanatçısı, akademisyen ve eleştirmen Laleper Aytek’in “Hayat Başka Yerde” sergisini sunar. Sergi, sanatçının, Türkiye, Fransa ve Yunanistan’da farklı şehirler, kıyılar ve adalarda çektiği siyah-beyaz fotoğraflardan oluşurken, ”Hayat nerede? Hayat ne kadar? Hayat ne zaman?” sorularına yanıt arıyor. Sergilenen eserler, çekimlerin yapıldığı mevsimler, coğrafyalar ve tarihlerden muaf herhangi bir zaman, mekân ve coğrafyaya mal edilmeden,[...] ENKA Sanat info@enkasanat.org

ENKA Sanat, fotoğraf sanatçısı, akademisyen ve eleştirmen Laleper Aytek’in “Hayat Başka Yerde” sergisini sunar. Sergi, sanatçının, Türkiye, Fransa ve Yunanistan’da farklı şehirler, kıyılar ve adalarda çektiği siyah-beyaz fotoğraflardan oluşurken, ”Hayat nerede? Hayat ne kadar? Hayat ne zaman?” sorularına yanıt arıyor. Sergilenen eserler, çekimlerin yapıldığı mevsimler, coğrafyalar ve tarihlerden muaf herhangi bir zaman, mekân ve coğrafyaya mal edilmeden, sanatçının kendi tarihinden bakışını yansıtıyor.

Sergiye eşlik eden yayın, sanatçının kaleme aldığı ve sergiye zemin teşkil eden bir metin ve çevirisini Tahsin Yücel’in yapığı Marguerite Duras’ın “Sevgili” kitabına yazdığı önsözden bir alıntı içeriyor. Sanatçı sergiyi şu sözlerle tanımlıyor: “Hayat Başka Yerde” bir tanıklık hikayesi değil; ütopik bir tasavvur, cevapsız bir soru, zamansız bir iç dökme, yaşadıklarıma yahut aslında hiç yaşamadıklarıma bakma, içinden çıkılamayanın içinde hissedilenler, ufak hikayeler, bir hayat özlemi ya da eksikliği, silik rüyalar, bir gözden geçirme (ama asla temize çekme değil). Bir başkası için de (izleyici) kendi iç/saklı hikayesine bakmak üzere belki bir aralık oluşturabilir düşüncesiyle; bir yanını şiire, diğer yanını hiçbir yere dayamış bir “isyan” belki de kim bilir…”

>> Sergiyi, YouTube üzerinden izlemek için tıklayın