31 yıldır Tutkuyla Tiyatro,

 Tiyatro tutkusu 31 yıldır ENKA’da devam ediyor. 12 Şubat-15 Nisan tarihleri arasında ENKA Kültür Sanat’ın gelenek haline dönüşen etkinliklerinin yanı sıra sezonun öne çıkan tiyatro oyunlarının da yer aldığı programıyla seyirciyi selamlıyor.

Peki ENKA Kültür Sanat’ın “Tiyatro Buluşmaları”nda sizi neler bekliyor? Program, Şubat ayında yönetmen haftasıyla başlıyor. 41 yıldır tiyatro yaparak anlatmaya devam eden usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun “Profesyonel” ve “Kör Baykuş” oyunları ile açılan perde, “Meçhul Paşa”, “Yüzleşme” ve “Kıyı” gibi bu sezon prömiyerini gerçekleştirmiş ve yoğun ilgi gören oyunlarla devam ediyor. Programda yer alan “1984-Büyük Gözaltı”, “Zebercet” ve “Persona” gibi usta yazarların eserlerinden uyarlanan oyunlar ve ünlü Fransız yazar Jean Genet’in ilham verdiği “Tırnak içinde Hizmetçiler” oyunu tiyatro izleyicilerine geçmişin değerlerine bugünün penceresinden bakma fırsatı sunuyor. Kendilerini hareket korosu olarak tanıtan “disLOKASYON” isimli modern dans gösterisi programa fark katıyor. Daimi sanatçımız Genco Erkal ise hem yönettiği hem de rol aldığı yeni oyunu “Merhaba” ile “Tiyatro Buluşmaları”nı taçlandırıyor. Gelenek haline gelen Barış için Müzik Orkestrası’nın “Neşeli Pazarlar” konseri ve Dünya Tiyatro Günü’nde kendi prodüksiyonumuzla “Çiğdem Erken ile Sahnelerden Aşk Şarkıları” gecesi, programda yer alan diğer etkinlikler olacak. ENKA Kültür Sanat Türkiye Tiyatro Vakfı’nın düzenleyeceği “Bize Bir Tiyatro Müzesi Gerek” adlı panelde, değerli katılımcıların tiyatro severler ile buluşmasına ev sahipliği yapacak. Sanatın birleştirici gücünü daha çok hissedeceğimiz bu yeni dönemde buluşmak üzere.

 

 

2 Nisan Sal. 20:30

Moda Sahnesi Kıyı

Tiyatro @ENKA Oditoryumu Bilet : 50 TL • Öğrenci: 30 TL

ekle 2019-04-02 20:30:00 2019-04-02 21:30:00 Avrupa/İstanbul Moda Sahnesi - Kıyı Yazan: Wajdi Mouawad Çeviren: Ayberk Erkay Yöneten: Kemal Aydoğan Oynayanlar: Onur Ünsal, Uluç Esen, Caner Erdem, Mert Şişmanlar, Melek Ceylan, Barış Yurtsever, Çağla Buldak, Talha Kaya Sahne Tasarımı: Bengi Günay Müzik Direktörü: Ulaş Özdemir Işık Tasarımı: İrfan Varlı Kondüsyoner: Yeşim Coşkun Asistanlar: Ulaş Kaya, Kardelen Ezgi Yıldız, Gamze Akça Özcan Geçmişin kalıntılarından olan unutuşun ve yok sayışın direnen isimlerinden biri olan Lü[...] ENKA Oditoryumu ENKA Kültür Sanat info@enkasanat.org

Yazan: Wajdi Mouawad
Çeviren: Ayberk Erkay
Yöneten: Kemal Aydoğan
Oynayanlar: Onur Ünsal, Uluç Esen, Caner Erdem, Mert Şişmanlar, Melek Ceylan, Barış Yurtsever, Çağla Buldak, Talha Kaya
Sahne Tasarımı: Bengi Günay
Müzik Direktörü: Ulaş Özdemir
Işık Tasarımı: İrfan Varlı
Kondüsyoner: Yeşim Coşkun
Asistanlar: Ulaş Kaya, Kardelen Ezgi Yıldız, Gamze Akça Özcan

Geçmişin kalıntılarından olan unutuşun ve yok sayışın direnen isimlerinden biri olan Lübnanlı oyun yazarı Wajdi Mouawad’ın önemli oyunlarından olan “Kıyı”,  savaş nedeniyle Batı’ya göç etmiş bir ailenin oğlunun babasını gömmek için onu memleketine getirişi ve gömmek için bir yer arayışını konu alıyor.

Yirminci yüzyılın savaşlar, katliamlar ve sürgünler cehenneminde babasını gömecek yer bulamayan bir evladın, çıktığı yolculukta tiyatro ve edebiyat tarihinin Oidipus, Hamlet, Mişkin, Antigone gibi önemli figürleriyle karşılaşmasına tanıklık edeceksiniz. Tüm insanlık tarihinde devriâlem seyahatine çıkan karakterimiz, “sürgün”, “kurban”, “göç”, “şiddet”, “kahkaha” gibi kavramlarla örülü serüveninde seyirciyi de yanına alıyor. Kemal Aydoğan’ın yönetmenliğindeki “Kıyı”, 2 Nisan Salı akşamı tiyatro severleri ENKA  Oditoryumu’nda eğlenirken düşündürmeye davet ediyor.

 

İki perde yaklaşık 150′ sürer.

18 yaş ve üzeri için uygundur.