Tüm yıla yayılan ve ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda başlayıp ENKA Oditoryumu’nda sonlanan 31. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları, usta sanatçıların yanı sıra genç yeteneklerin de yer aldığı bir program ile sanatseverleri karşılıyor. Geleceğin sanatçı ve seyircisini yetiştiren, yaratıcılığı ve özgür düşünceyi destekleyen ENKA Kültür Sanat, farklı disiplinlerden katılımcıları aynı programda buluşuyor.

31 yıldır sanatın sürekliliğine destek veren ENKA Kültür Sanat’ın ilklerin heyecanını ustaların manifestolarını birleştiren programında kimler var? Her dönem daimi sanatçımız olan Fazıl Say’ın iki farklı resitali, mor ve ötesi’nin akustik formattaki konseri, Serab Erener ve Sabri Tuluğ Tırpan’ın kusursuz birlikteliği, Karsu’nun ruhu okşayan sesi, yıldızların altında Teoman klasikleri, büyülü sesleriyle Birsen Tezer ve Cem Adrian’ın eşsiz buluşması, sanatın iyileştirici gücünü sahneye taşıyan Barış için Müzik Orkestrası konserleri, Türk Halk Müziği eserlerini batı enstrümanları ile buluşturan Barabar’ın özgün yorumu, alternatif müziğin nabzını tutan Redd’in kalp atışı hızlandıran performansı, kusursuz klasik müzik üçlüsü Hexis’in ilk konser heyecanı, esen rüzgarı takip eden Pow’un dost meclisinden seslenişi, dünyaca ünlü Rus piyanist Andrey Pisarev’in Schubert’e saygı duruşu niteliğindeki resitali, AyşeDeniz Gökçin’in yenilikçi vizyonu programın müzikal tarafını renklendiriyor.

Adını taşıdığı klasik eserden günümüze uyarlanan “Don Kişot’um Ben”, 2. Dünya Savaşı’nda geçen mikro bir hikayeden sahneye taşınan kara komedi “Madde 22”, hep merak edilen sahne arkasını konu alan “Küllerin Arasından”, yemek masasından medya ve sanatı sorguya çeken aile komedisi “Sanat Yemekte Yenir Mi?”, sezon boyunca tiyatro severlerle buluşacak. Sanatçın iyileştirici gücüne inanarak hazırladığımız 31. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nda görüşmek üzere.

 

2 Nisan Sal. 20:30

Moda Sahnesi Kıyı

Tiyatro @ENKA Oditoryumu Bilet : 50 TL • Öğrenci: 30 TL

ekle 2019-04-02 20:30:00 2019-04-02 21:30:00 Avrupa/İstanbul Moda Sahnesi - Kıyı Yazan: Wajdi Mouawad Çeviren: Ayberk Erkay Yöneten: Kemal Aydoğan Oynayanlar: Onur Ünsal, Uluç Esen, Caner Erdem, Mert Şişmanlar, Melek Ceylan, Barış Yurtsever, Çağla Buldak, Talha Kaya Sahne Tasarımı: Bengi Günay Müzik Direktörü: Ulaş Özdemir Işık Tasarımı: İrfan Varlı Kondüsyoner: Yeşim Coşkun Asistanlar: Ulaş Kaya, Kardelen Ezgi Yıldız, Gamze Akça Özcan Geçmişin kalıntılarından olan unutuşun ve yok sayışın direnen isimlerinden biri olan Lü[...] ENKA Oditoryumu ENKA Kültür Sanat info@enkasanat.org

Yazan: Wajdi Mouawad
Çeviren: Ayberk Erkay
Yöneten: Kemal Aydoğan
Oynayanlar: Onur Ünsal, Uluç Esen, Caner Erdem, Mert Şişmanlar, Melek Ceylan, Barış Yurtsever, Çağla Buldak, Talha Kaya
Sahne Tasarımı: Bengi Günay
Müzik Direktörü: Ulaş Özdemir
Işık Tasarımı: İrfan Varlı
Kondüsyoner: Yeşim Coşkun
Asistanlar: Ulaş Kaya, Kardelen Ezgi Yıldız, Gamze Akça Özcan

Geçmişin kalıntılarından olan unutuşun ve yok sayışın direnen isimlerinden biri olan Lübnanlı oyun yazarı Wajdi Mouawad’ın önemli oyunlarından olan “Kıyı”,  savaş nedeniyle Batı’ya göç etmiş bir ailenin oğlunun babasını gömmek için onu memleketine getirişi ve gömmek için bir yer arayışını konu alıyor.

Yirminci yüzyılın savaşlar, katliamlar ve sürgünler cehenneminde babasını gömecek yer bulamayan bir evladın, çıktığı yolculukta tiyatro ve edebiyat tarihinin Oidipus, Hamlet, Mişkin, Antigone gibi önemli figürleriyle karşılaşmasına tanıklık edeceksiniz. Tüm insanlık tarihinde devriâlem seyahatine çıkan karakterimiz, “sürgün”, “kurban”, “göç”, “şiddet”, “kahkaha” gibi kavramlarla örülü serüveninde seyirciyi de yanına alıyor. Kemal Aydoğan’ın yönetmenliğindeki “Kıyı”, 2 Nisan Salı akşamı tiyatro severleri ENKA  Oditoryumu’nda eğlenirken düşündürmeye davet ediyor.

 

İki perde yaklaşık 150′ sürer.

18 yaş ve üzeri için uygundur.