31 yıldır Tutkuyla Tiyatro,

 Tiyatro tutkusu 31 yıldır ENKA’da devam ediyor. 12 Şubat-15 Nisan tarihleri arasında ENKA Kültür Sanat’ın gelenek haline dönüşen etkinliklerinin yanı sıra sezonun öne çıkan tiyatro oyunlarının da yer aldığı programıyla seyirciyi selamlıyor.

Peki ENKA Kültür Sanat’ın “Tiyatro Buluşmaları”nda sizi neler bekliyor? Program, Şubat ayında yönetmen haftasıyla başlıyor. 41 yıldır tiyatro yaparak anlatmaya devam eden usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun “Profesyonel” ve “Kör Baykuş” oyunları ile açılan perde, “Meçhul Paşa”, “Yüzleşme” ve “Kıyı” gibi bu sezon prömiyerini gerçekleştirmiş ve yoğun ilgi gören oyunlarla devam ediyor. Programda yer alan “1984-Büyük Gözaltı”, “Zebercet” ve “Persona” gibi usta yazarların eserlerinden uyarlanan oyunlar ve ünlü Fransız yazar Jean Genet’in ilham verdiği “Tırnak içinde Hizmetçiler” oyunu tiyatro izleyicilerine geçmişin değerlerine bugünün penceresinden bakma fırsatı sunuyor. Kendilerini hareket korosu olarak tanıtan “disLOKASYON” isimli modern dans gösterisi programa fark katıyor. Daimi sanatçımız Genco Erkal ise hem yönettiği hem de rol aldığı yeni oyunu “Merhaba” ile “Tiyatro Buluşmaları”nı taçlandırıyor. Gelenek haline gelen Barış için Müzik Orkestrası’nın “Neşeli Pazarlar” konseri ve Dünya Tiyatro Günü’nde kendi prodüksiyonumuzla “Çiğdem Erken ile Sahnelerden Aşk Şarkıları” gecesi, programda yer alan diğer etkinlikler olacak. ENKA Kültür Sanat Türkiye Tiyatro Vakfı’nın düzenleyeceği “Bize Bir Tiyatro Müzesi Gerek” adlı panelde, değerli katılımcıların tiyatro severler ile buluşmasına ev sahipliği yapacak. Sanatın birleştirici gücünü daha çok hissedeceğimiz bu yeni dönemde buluşmak üzere.

 

 

10 Nisan Çar. 20:30

Tiyatro Öteki Hayatlar Persona

Tiyatro @ENKA Oditoryumu Bilet : 40 TL • Öğrenci: 20 TL

ekle 2019-04-10 20:30:00 2019-04-10 21:30:00 Avrupa/İstanbul Tiyatro Öteki Hayatlar - Persona Yazım: Ingmar Bergman Uyarlayan: H. Can Utku Sahneye Koyan: Yiğit Tuna Reji Asistanları: Y. Umut Talay, Fatih Marchal, Meriç G. Doğan Oynayanlar: Berrin Dinçer, Eda Erman Fotoğraflar: Emre Mollaoğlu Seslendirme: Zerrin Mete, Erhan Çene, Fatih Marchal Dekor ve Işık: Utku Kara, Hilal Polat Müzik: Deniz Cem Demir Afiş: Eylül Damla Uzun   Tiyatro Öteki Hayatlar, geçtiğimiz yıl 100. doğum yılı olan sinema ve tiyatro tarihinin kült yönetmeni Ingmar Bergman’ın ö[...] ENKA Oditoryumu ENKA Kültür Sanat info@enkasanat.org

Yazım: Ingmar Bergman
Uyarlayan: H. Can Utku
Sahneye Koyan: Yiğit Tuna
Reji Asistanları: Y. Umut Talay, Fatih Marchal, Meriç G. Doğan
Oynayanlar: Berrin Dinçer, Eda Erman
Fotoğraflar: Emre Mollaoğlu
Seslendirme: Zerrin Mete, Erhan Çene, Fatih Marchal
Dekor ve Işık: Utku Kara, Hilal Polat
Müzik: Deniz Cem Demir
Afiş: Eylül Damla Uzun
 

Tiyatro Öteki Hayatlar, geçtiğimiz yıl 100. doğum yılı olan sinema ve tiyatro tarihinin kült yönetmeni Ingmar Bergman’ın ölümsüz eseri “Persona”yı sahneye taşıyarak ustaya selam gönderiyor. İki karakter arasındaki bitmeyen kimlik çatışmasını konu alan “Persona”, sinematografik tiyatro adına algı sınırlarını zorlayan alternatif bir deneyim ile seyircilerle buluşuyor.

Dilin ve performatif gerekliliklerin güçlü bir estetikle sınandığı zamansız bir eser olan “Persona”, bireyin sosyal sınıfından bağımsız olarak, ona dayatılan kaderin dışına çıkma isteğini, tüm maskelerinden arınarak mı, yoksa yeni bir maskeyle mi gerçekleştireceği sorularına yanıt arıyor. Ingmar Bergman’ın unutulmaz başyapıtı “Persona”, 10 Nisan Çarşamba akşamı ENKA  Oditoryum sahnesinde hayat bulacak.

 

Tek perde, yaklaşık 60’ sürer.

16 yaş ve üzeri için uygundur.