Tiyatro tarihine ilişkin kaynak niteliğindeki “Dikmen Gürün’e Yazılar” kitabı çıktı!

Haber

ekle 2020-12-31 00:00:00 2020-12-31 01:00:00 Avrupa/İstanbul Tiyatro tarihine ilişkin kaynak niteliğindeki “Dikmen Gürün’e Yazılar” kitabı çıktı! İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü tarafından hazırlanan ve ENKA Sanat’ın katkılarıyla yayımlanan “Dikmen Gürün’e Yazılar” başlıklı kitap çıktı. Hocaların hocası Prof. Dr. Dikmen Gürün’ün çalışmalarına odaklanan kitapta, ulusal ve uluslararası birçok akademisyen ve tiyatro insanının yazıları yer almaktadır. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’ne kuruluşundan itibaren önce [...] ENKA Sanat info@enkasanat.org

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü tarafından hazırlanan ve ENKA Sanat’ın katkılarıyla yayımlanan “Dikmen Gürün’e Yazılar” başlıklı kitap çıktı. Hocaların hocası Prof. Dr. Dikmen Gürün’ün çalışmalarına odaklanan kitapta, ulusal ve uluslararası birçok akademisyen ve tiyatro insanının yazıları yer almaktadır.

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’ne kuruluşundan itibaren önce öğretim üyesi ve ardından Bölüm Başkanı olarak büyük emek vermiştir. Aynı zamanda, 20 yıl boyunca İKSV İstanbul Tiyatro Festivali’nin yöneticiliğini yapmıştır. Ülkemiz tiyatrosunu dünya tiyatrosuna açmak, dünya tiyatrosunu ülkemiz tiyatrosuyla tanıştırmak ve bunu önyargılardan, komplekslerden ve dogmalardan arınmış biçimde gerçekleştirmek onun taşıdığı güven ve inançla, kendine özgü aydın duruşuyla mümkün olabilmiştir. Elinizdeki bu kitap, hepimizin hocası ve dostu olan Prof. Dr. Dikmen Gürün’ün aydınlık gülüşüne duyduğumuz şükranı göstermek ve ışıklandırdığı tiyatromuza tarihsel bir kayıt düşmek üzere hazırlandı. Yarattığı aydınlığın nerelere ulaştığını, nasıl iz bıraktığını ve neleri dönüştürdüğünü onunla beraber çalışmış ya da onun öğrencisi olmuş akademisyenlerin ve festivale katılmış tiyatrocuların bu armağan kitabında yer alan yazılarında bulabilirsiniz. Hepsinin ortak özelliği onun ışığından beslenmiş olmalarıdır. Ve “aydınlık”, tiyatronun vazgeçilmezidir.

Prof. Dr. Kerem Karaboğa

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Başkanı

 

Sayfa Sayısı : 90
İlk Baskı Yılı : 2020
Dil : Türkçe