mekanlar

ENKA Oditoryumu / ENKA Auditorium

Sadi Gülçelik Spor Sitesi içinde yer alan ENKA  Oditoryumu çok amaçlı sahnesi, teknik donanımı, modern fuayesi ve kulisi ile 650 kişilik seyirci kapasitesiyle hizmet vermektedir. Pek çok uluslararası etkinliğe de sahne olan ENKA  Oditoryumu çağdaş tasarımı, profesyonel teknik donanımı ile sanat kurumlarının farklı sahneleme tekniklerini kolaylıkla uygulayabildikleri ve bu nedenle tercih edilen belli başlı sahnelerden biri olma özelliğine sahiptir.

ENKA Kültür Sanat’ın Buluşmaları kapsamında sezonun ilgiyle izlenen konser, tiyatro ve baleden oluşan sanat gösterileri yer almaktadır.

 

Located inside the Sadi Gülçelik Sports Facility, the Auditorium has been offering its services for an audience capacity of 650 with its multipurpose stage, hi-tech equipment, modern foyer and backstage. Having hosted many international events, the Auditorium’s contemporary design and professionnal technical gear has allowed the stage to easily apply different staging techniques required by different companies and therefore has been one of the major stages of choice.

The shows and events staged on the  Auditorium include the acclaimed plays, concerts and ballet recitals in season as part of the ENKA Culture and Arts meetings.