29 Ocak - 21 Nisan

ENKA Sanat, 2020 sezonunda kapılarını yeni buluşmalara ve heyecanlı karşılaşmalara açıyor. Yılın en iddialı tiyatro oyunlarından klasik müzik konserlerine, modern dans gösterilerinden dünya müziklerinin en yeni örneklerine, güncel sergilerden müzikallere kadar uzanan program ile izleyicilere sanat dolu bir yıl yaşatmayı hedefliyor.

Nisan ayına kadar Oditoryum’da devam edecek olan ve sanatın farklı dallarından en iyi örnekleri sunan seçkinin ilk etkinliğini, Türkiye Tiyatrosu’nun ve İstanbul Tiyatro Festivali’nin 1980’lerden Günümüze Yolculuğu başlıklı panel oluşturuyor. Sektör profesyonellerini bir araya getiren panel,  İstanbul Tiyatro Festivali’nin 20 yılına şahitlik eden Prof. Dr Dikmen Gürün’e bir selam niteliği taşıyor. Panelde, festivalin tiyatromuza katkıları görünür kılınıyor.

Tiyatro sahnesinde yıldızlar geçidi…

Bu yıl, tiyatro sahnesinin perdeleri, 19. yüzyıl tiyatrosunda ve dünya dramasında klâsikleşen Hedda Gabler ile açılıyor. Demet Evgar’ın çarpıcı yorumuyla hayat bulan Hedda Gabler, metni, yönetmeni, oyuncu kadrosu, sahne düzeni, dekor ve ışık sistemi ile sezonun en çok konuşulan oyunları arasında yer alıyor. Beş yaşında tanık olduğu baba şiddetiyle başlayan suskunluğunun, bunun hayatı üzerindeki etkisinin ve kendini arama çabalarının etkileyici bir şekilde işlendiği Lâl Hayalde, Songül Öden sadece oyundaki yedi kadının değil, günümüzün de önemli sorunlarından birine işaret ederek, tüm kadınların sesini duyuruyor; Bir olmazsak, bir bir gideriz..

Usta isimler, Güven Kıraç, Binnur Kaya, Levent Ülgen ve Tilbe Saran’ı aynı sahnede buluşturan Vahşet Tanrısı, bu sene tiyatroseverlerden büyük ilgi gören bir komedi. Oyun, özlemi duyulan anne babalar olmaktan uzak yetişkinlerin hayatına bir bakış sunuyor. Ünlü fizikçi Rosalind Franklin’in hayatının anlatıldığı Fotoğraf 51,  hırsın ve rekabetin hakim olduğu bilim dünyasını gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz yıl, Rosalind Franklin rolüyle Funda Eryiğit’e Afife Tiyatro Ödülleri de dahil olmak üzere pek çok ödül kazandıran oyun, erkek egemen bir dünyada kendini bir kadın olarak var etme çabasına odaklanıyor.

Geçtiğimiz sezon Edinburg Fringe Festivali’nde İskoçya prömiyerini yapan Yüz Yılın Evi, oyunu yöneten ve tek başına sırtlayan Yeşim Özsoy’un 100 yaşındaki anneannesinin gerçek hikâyelerinden yola çıkarak, Osmanlı’dan Yeni Türkiye’ye geçişin öyküsünü aktarıyor. Başar Sabuncu’nun, ikonik müzisyen Edith Piaf’ın hayatını anlattığı Kaldırım Serçesi müzikali, 37 yıl sonra yeniden sahneleniyor. Piaf bu kez, Tülay Günal tarafından ete kemiğe büründürülürken, 1982’deki yorumuyla Piaf ile özdeşleşen Gülriz Sururi’ye bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

Türkiye’nin en büyük hiciv ustalarından Şair Neyzen Tevfik’in hayatı ve sanatından kesitler içeren Neyzen, Burak Sergen’in tek kişilik performansıyla öne çıkıyor. Sezonun bir diğer oyununu, 80’li yıllarda bugünkü Boğaziçi Üniversitesi çatısı altında ArtNiyet adıyla nam salmış “gençlerin” yeniden bir araya geldiği Kel Şarkıcı oluşturuyor.

Türkiye’den Avrupa’ya uzanan sanat köprüsü

ENKA Sanat’ın katkılarıyla bu yıl İstanbul’da ağırlanacak olan Leipzig Operası ve Korosu, Barış İçin Müzik Gençlik Orkestrası ve Korosu ile dört yıl aradan sonra bir kez daha bir araya geliyor.  İki ekip, bir hafta boyunca birlikte provalar yaptıktan sonra üst üste iki konser verecek. Müziğin sınırlarını çocuklarla, yine çocuklar için geliştiren bu proje, kültürler arası diyaloğa katkı sağlamayı amaçlıyor ve arkadaşlığı, dostluğu, başarıyı, sanat ve kültürü iç içe bir yaşama olanak sağlıyor.

Klasik müzik, fotoğraf ve dans tutkunlarına özel etkinlikler

Geniş repertuvarları ve müzikalitesi ile dinleyicilerin gönlünde özel bir yere sahip olan Borusan Quartet, iki ayrı konserde ağırlanıyor. İlk konserde ekibe, ünlü klarnetçi Andreas Ottensamer,  ikinci konserde ödüllü genç piyanist Can Çakmur eşlik ediyor. ENKA Sanat’ın her sene 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’ne ithafen gerçekleştirdiği, Çiğdem Erken yönetmenliğindeki etkinlik bu kez, geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan değerli Yıldız Kenter’e bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Yıldız’ın Yıldızları konseri, tiyatro dünyasının önemli isimlerinin performanslarıyla benzersiz bir geceye dönüşüyor. Kuruluşundan bu yana, çağdaş dans ve gösteri sanatları alanında dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden ve uygulayan MSGSÜ İDK Çağdaş Dans Anasanat Dalı’nın sene sonu karma gösterisi Baharda Dans, ustalık sınıfı atölyelerinde hayat bulan performansları izleyiciyle buluşturuyor. Laleper Aytek’in Hayat Başka Yerde başlıklı fotoğraf sergisi, sanatseverleri Türkiye, Fransa ve Yunanistan’da bir seyahate çıkarıyor. Sergi, izleyiciye kendi hikâyesine bakmak üzere bir olasılık sunuyor.

ENKA Sanat’ın baharda açıklanacak olan devam programı, yine çeşitli sanat disiplinlerinin yenilikçi örneklerini ve nitelikli yorumlarını izleyiciyle buluşturacak.  Açık hava sahnesine taşınacak etkinlikler, sahne sanatları, klasik- çağdaş müzik, film, performans sanatı gibi pek çok etkinliği bünyesinde barındıracak.

ENKA Sanat’la yıl boyunca #iyikarşılaşmalar!