ENKA Sanat

ENKA Kültür Sanat, 1983 yılında kurulan ENKA Vakfı’nın kültür sanat alanındaki faaliyetlerini yürütmek üzere kuruldu. Faaliyetlerine 1984 yılında, yeni bilimsel- teknik araştırmalar ve sanat eserlerini değerlendirmek, uluslararası düzeyde yeni eser verilmesini teşvik etmek amacıyla ENKA Bilim ve Sanat Ödülleri’ni vererek başladı. 1989 yılından itibaren, ENKA Vakfı’nın sanatın sürekliliğini sağlamak, sanatçıları, sanat kurumlarını desteklemek ve sanatı daha fazla izleyiciye ulaştırmak hedefinden hareketle,  Kültür Sanat Buluşmaları başlıklı etkinlikler düzenlemeye başladı. Yaz aylarında yaklaşık 1.000 seyirci kapasiteli Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinlikler kapsamında müzikaller, tiyatro oyunları, klasik müzik ve pop müzik konserleri, film gösterimleri ve çocuklara yönelik temsiller gerçekleştirdi. 1999 yılında mekânlarına önce yaklaşık 600 seyirci kapasiteli Oditoryum’u, 2002 yılında Sanat Galerisi’ni ekledi. Bugüne dek 300’den fazla konsere, 360’dan fazla tiyatro oyununa, 120’den fazla sergiye, 300’e yakın film gösterimine, 50’den fazla dans ve performans gösterisine ev sahipliği yaptı; 7.000’e yakın sanatçıyı, 650.000’den fazla sanatseverle buluşturdu.

Bugün, ENKA Sanat adıyla ENKA Vakfı’nın kültür sanat alanındaki markası olarak düzenlediği etkinliklerde sahne sanatları güncel- klasik müzik, sinema ve güncel sanat alanlarının yenilikçi örneklerini sanatseverlerle buluştururken, alanında duayen sanatçıların yanı sıra genç yeteneklere de düzenli olarak kapılarını açıyor. ENKA Sanat, aynı zamanda, genç sanatçıların eğitimine yönelik burs programları hayata geçiriyor; farklı kurumlarla iş birliği içerisinde sponsorluk çalışmaları yürütüyor; kendi yapımlarına imza atıyor; geliştirdiği proje ve programlarla sanata katkılarını çok yönlü olarak sürdürüyor.

 

Ne Dediler ?

“ENKA’da oynamak büyük zevk.” Haldun Dormen- Tiyatro Sanatçısı, Yazar, Yönetmen ve Eğitmen

ENKA Kültür Sanat ile faaliyetlerine başladığı günden beri iş birliği içindeyiz. Bugüne kadar hem oynadığım hem yönettiğim bütün oyunlarımla Açıkhava ve Oditoryum’da yer aldım.

ENKA Kültür Sanat, çalışmaları ile tiyatro olsun, konser olsun ya da sanatın diğer dallarını ulaşılabilir kıldıkları için çok mutluyum. Eskiden konservatuvar oyunlarının hepsi mutlaka ENKA sahnesinde yer alırdı. Bu, yeni mesleğe atılacak oyunculara moral ve özgüven verirken, ENKA seyircisine de gelecek vadeden oyuncuları kariyerlerinin en başından görme fırsatı sunardı. Bu yıldan yıla ilerledi ve şimdi o okul öğrencileri kendi tiyatrolarıyla ENKA sahnesinde yer alıyorlar. Bunu ENKA Kültür Sanat sağladı. ENKA Kültür Sanat gerek Açıkhava Tiyatrosu’nda gerekse oditoryumunda kaliteli bir seyirci kitlesiyle sanatçısını buluşturuyor. Bu da oyun oynarken biz oyuncuların yaptığımız işten daha fazla keyif almamızı sağlıyor. ENKA’da oynamak büyük bir zevk.

ENKA bugüne kadar o kadar güzel projeleri seyircisiyle buluşturdu ki şunu söyleyebilirim, belki bir tiyatro ya da müzik grubu kurabilecek ya da sahip olduğu bilgi ve birikimiyle tiyatro okulu açabilecek potansiyeldedir.

“ENKA ismi bende hem “yeni”, hem “cüretkar” hem de “kaliteli”eserler izlemenin garantisi anlamına geliyor.”  Tilbe Saran- Tiyatro ve Seslendirme Sanatçısı, Eğitmen

Uzun zamandır, ENKA Kültür Sanat çatısı altında gerçekleştirilen ve yıl boyu süren etkinlikleri takip ediyorum. Tiyatro festivali sırasında hem pek çok oyun izledim, hem de oynadım. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nda o yılın en ses getiren oyunlarının seçilmesi, uluslararası tiyatro festivallerinde ise en sıra dışı eserlerin desteklenmesinden ötürü ENKA ismi bende, hem “yeni”, hem “cüretkâr”, hem de “kaliteli” eserler izlemenin garantisi anlamına geliyor. Seçkin konserler dizisiyle, tiyatro alanında olduğu gibi, müzikte de hem kaliteyi hem yeniliği yakalıyorlar. Bu durum popüler vasatlığın dışındaki sanata ulaşmamızı sağlıyor.

Bu noktada ENKA’dan hem kendim hem de toplum adına geleceğe yönelik beklentim, bugüne kadar başarıyla hayata geçirdiği çağdaş etkinlikleri toplumla buluşturmada köprü rolünü sürdürmesidir.

“ENKA, sanatın her dalında izleyicisine kaliteli yapıtları sunmak için yıllardır saygıdeğer bir çabayı sürdürüyor.” Genco Erkal- Tiyatro Sanatçısı, Yönetmen 

ENKA ile 1997 yılından beri, toplam 21 yıldır birlikte etkinlikler yapıyoruz. Sezon içinde sahnelediğimiz oyunları yazın Açıkhava Tiyatrosunda, kışın ise Oditoryumda ENKA izleyicisine sunuyor ve zaman zaman etkinlik öncesi öğrencilerle soru cevap eşliğinde sanatsal sohbetlerde buluşuyoruz. ENKA sanatın her dalında izleyicisine kaliteli yapıtları sunmak için yıllardır saygıdeğer bir çabayı sürdürüyor. Bizim sanat üretimimizi de zaman zaman salonlarında ağırlayarak bizi seçkin bir izleyici kitlesiyle buluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda etkinliklerin daha yoğunlaşarak, zenginleşerek sürmesini dilerim.

“Pek çok Türk sanatçısı, ENKA sayesinde sanatlarını sunabilecekleri bir platform bulabildi.” Fazıl Say- Piyanist ve Besteci

ENKA ile 1999 yılında oditoryumun açılışında verdiğim konserden beri uzun vadeli bir ilişki içerisindeyiz. Her yıl biri açık havada, diğeri kapalı salonda olmak üzere en az iki konserimiz oluyor. ENKA konserleri, halkın müzik ve sanatla tanışmaları adına 30 senedir süre gelen bir gelenektir ve ben bunun Türkiye için çok önemli olduğuna inanıyorum. ENKA’da özellikle yaz döneminde, çok geniş kitlelere ulaşan konserler organize ettik. Ve bu konserlerde bazen solo olarak yer aldım. Bazen de çeşitli projelere, genç sanatçılar, tiyatrocular ve müzisyenlerle birlikte katıldım. Bu konserler halkın büyük ilgisini çekti. ENKA 30 yıldır sanat ve özellikle Türk sanatçıları adına çok önemli bir iş gerçekleştiriyor. Pek çok Türk sanatçısı, ENKA sayesinde sanatlarını sunabilecekleri bir platform bulabildi. Hem yaz döneminde, hem de kışın yaptığı projelerle İstanbul’un kültür sanat hayatına çok büyük katkı yaptığına inanıyorum. Enteresan projelerin halka sunulması ve sanatçıların değer görmesi açısında bu konserler önemli bir buluşmadır. Sanat camiası olarak ENKA’nın bugüne kadar yaptıklarına müteşekkiriz. Tek beklentimiz ve isteğimiz bütün bunların daha onlarca yıl devam ediyor olmasıdır.

“ENKA, bugün sanatıyla anılan birçok insanın temelinde yer alan çok önemli bir değer.” Demet Evgar – Tiyatro Sanatçısı 

Konservatuar 3. sınıf öğrencisiydim, Haldun Dormen hocamız 3. ve 4. sınıfların derslerine girerdi o zamanlar. Dormen Tiyatrosu’nda oynanmış ve başarılar kazanmış bir çok oyunu da okulda öğrencilerle sahneye koyardı ve bizi adeta profesyonelmişiz gibi büyük sahnelerde seyircinin karşısına çıkarırdı. Hepimiz bu deneyimi yaşamak için 3. sınıfı iple çekerdik. ENKA Sanat ile tanışmam bu muhteşem deneyimle oldu. Yani İstanbul’da çıktığım ilk profesyonel sahne… ENKA’nın bizlere böyle bir fırsat sunması muazzam bir şeydi. Her şeyden önce hikayesinin hakkını veren çok büyülü bir mekan. Açılış niyetini ve hedefini göz ardı etmemiş; bugün sanatıyla anılan bir çok insanın temelinde yer alan çok önemli bi değer. O sahneye ilk kez birlikte çıktığım arkadaşlarıma baktığımda hepsinin hala nasıl bir coşkuyla bu ülkeye ne kadar kıymetli işler bıraktığını gördüğümde bir kere daha gülümsüyorum tüm kalbimle. O fotoğraflardaki kendime bakıyorum, hala devam eden o heyecanıma teşekkür ediyorum bir kez daha. Arkadaşlarımdan biri bölüm başkanı olmuş, bazılarıyla yıllarca aynı sahneyi paylaşmışım… Şimdi daha iyi görebiliyorum o sahnede olmanın bize ne kadar iyi geldiğini ve değerli Haldun Hocam’ın attığımız her adımda izleri olduğunu. Yıllar sonra, yeniden ENKA sahnesine dönüyorum. 20 yıl önceki Demet beni orada karşılayacak. İnsan hayatta bu duygular için yaşıyor işte, çok mutluyum! Bu arada şunu da belirtmeliyim ki; o zamandan bu zamana ENKA’nın kapıları bize hep açıktı, bunu hep bildik. Ben ilk büyük konserimi de orada verdim mesela. Şahane bir ekiple, kendine yakışır bir şekilde çalışmalarını yürütüyor olması da bu ülkenin bir vatandaşı olarak mutluluk veriyor bana. Seyirci olarak da takip etmekten büyük mutluluk duyuyorum. İyi ki varsınız.

“ENKA Sanat şu anda İKSV’nin düzenlediği İstanbul Müzik Festivali ve Tiyatro Festivali’ne destek veriyor. Maddi desteğinin yanı sıra ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nun ve ENKA Oditoryumu’nun kullanımını sağlayarak festivale katkıda bulunuyor.” Görgün Taner – İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdürü 

ENKA Sanat, ülkemizin en köklü sanat kurumlarından biri. ENKA ile İKSV iş birliği neredeyse 40 yıllık bir geçmişe sahip; ENKA desteğiyle ilk konserimizi 1984 yılında yapmışız. ENKA Sanat şu anda İKSV’nin düzenlediği İstanbul Müzik Festivali ve Tiyatro Festivali’ne destek veriyor. Maddi desteğinin yanı sıra ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nun ve ENKA Oditoryumu’nun kullanımını sağlayarak festivale katkıda bulunuyor. Son dönemde ENKA Sanat’la özellikle tiyatro alanındaki iş birliklerimiz öne çıkıyor; birlikte söyleşiler, paneller düzenledik. Son olarak da pandemi döneminde yeni tiyatro eserlerinin üretilebilmesi için beş büyük sanat kurumunun bir araya gelip tasarladığı Ortak Yapım projesinde ENKA Sanat ve İKSV birlikte yer aldı. Kültür-sanat, pandemiden en çok etkilenen alanlar arasında. En az yeme-içme ve seyahat-konaklama kadar etkilendi. UNESCO verilerine göre dünya çapında müzik endüstrisi geçtiğimiz yıl 10 milyar dolarlık bir kayba uğramış. Birçok orkestra, tiyatro grubu ve müze geri dönülmeyecek şekilde hayatımızdan çıktı bu dönemde. Özellikle Avrupa ülkelerinde yaratıcı endüstrilere önemli ölçüde maddi destek sağlandı. Bu süreçte bütün sanat kurumları ve sanatçılar dijital etkinliklere yöneldi. Pandemi sonrasında da sanatın erişilebilirliğini artırdığı için dijital yayınlar fiziki faaliyetlerle beraber varlıklarını sürdürecekler.

Ortak Yapım projesi, pandemi sürecinde büyük yara alan tiyatro dünyasında yaratıcılığa alan açmak için düşünülmüş bir projeydi. Proje kapsamında desteklenen oyun yazarlarından beşi seçici kurul tarafından belirlendi, kalan beş metin için de açık çağrı yapıldı. Bu on yeni oyun önümüzdeki dönemde, bu oyunları sahiplenen beş sanat kurumu tarafından sahnelenecek ve tiyatro repertuvarımıza kazandırılmış olacak. Bu oyunların prodüksiyonlarının yapılması, sahnelenmesi ve bu giderlerin kurumlar tarafından karşılanması, zor bir süreçten geçen tiyatro dünyamıza hem yeni bir soluk hem de hareketlilik getirecek. Pandemi sonrası dönemde kurumlararası iş birliği ve dayanışmanın daha da gelişeceğini düşünüyorum. Eldeki kaynaklar giderek daha da değer kazanacak. Bu nedenle ortak ve verimli kullanım yollarının aranması gerekiyor. Hayata geçirilen projelere uzun vadeli bakılması, etkiyi de artırıyor. Planlama açısından da pandemi sonrası dünyada en çok ihtiyaç duyacağımız şey, geleceği tahmin edilebilir kılmak olacak. Kurumlar arası iş birliği ve diyaloğun pandemi sonrasında da devam etmesi sektördeki bütün aktörleri olumlu yönde etkileyecektir.

“ENKA Sanat’a sürdürülebilir bir kültür sanat ortamı yaratmak için gerekli adımları attığı için teşekkür ederim.”  Ayşe Draz – Yönetmen, Oyuncu, Dramaturg

Yönetmenliğini yaptığım bir Ortak Yapım projesi olan Nuh’un Gemisini Aramak adlı tiyatro oyununun yapımcılığını üstlenen ENKA Sanat, bu rolü yerine getirme biçimi ile gösteri sanatları alanında bir örnek olarak gösterilebilir. ENKA Sanat’ın, hiçbir koşulda gerekli ve yeterli desteği almayan, halen toplumsal bir ihtiyaç değil genel olarak eğlence sektörü içinde konumlandırılan tiyatro alanında çalışan bizlere, ekipteki herkesin prova süreci kapsamında sigortasını yaptırmak da dahil, zaten aslen olması gereken koşulları sağladığı, sanatsal olarak herhangi bir müdahaleden kaçındığı gibi bizim tasarladığımız dünyayı sahnede inşa etmek için her türlü desteği verdiği ve de oyunumuzu seyirci ile bir araya getirmek için müthiş bir çaba gösterdiği  için, kültür sanat alanında sürdürülebilir projelerin nasıl temellendirilmesi gerektiğine dair çok değerli bir adım atmış olduğunu düşünüyorum. ENKA Sanat’a sanatçılara talep etmeleri gereken değeri hatırlattığı ve sürdürülebilir bir kültür sanat ortamı yaratmak için gerekli adımları attığı için teşekkür ederim.