Açıkhava

ENKA Vakfı- Sadi Gülçelik Spor Sitesi içerisinde yer alan ve 1984 yılında inşa edilen ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu, 2004 yılında Mimar Dr. Emre Erkal tarafından yenilenerek çelik konstrüksiyon çatı sistemiyle çağdaş bir görünüme kavuştu.

Bugün, İstanbul’un önemli Açıkhava sahneleri arasında yer alan tiyatro, 1.000 kişilik seyirci kapasitesi, profesyonel teknik donanımı ve yaklaşık 8 metreye ulaşan sahne yüksekliği, yenilenmiş kulis yapısı, geniş fuayesi, ücretsiz otoparkı, yeşillikler içinde korunaklı yapısıyla öne çıkıyor.

ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu Mimarı
Dr. Emre Erkal

Ankara ve İstanbul’da mimarlık uygulamaları yapan Emre Erkal, Harvard Üniversitesi profesyonel mimarlık programından mezun oldu. New York’ta Skidmore Owings & Merrill mimarlık ofisinde çalıştıktan sonra, Türkiye’de Erkal Mimarlık bünyesinde çalışmalarına devam etti. 1969 yılında kurulan Erkal Mimarlık ofisi, mimarlık ve kentsel tasarım yarışmalarında 11’i birincilik olmak üzere, 50’ye yakın ödül kazandı, proje ve yapıları Ulusal Mimarlık Ödülleri aldı. Erkal mimarlık eğitimi öncesinde ODTÜ’den elektronik mühendisliği diploması aldı, Bilkent ve Indiana Üniversiteleri ile Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) yüksek lisans ve doktora düzeyinde araştırmalarda bulundu. Mimarlıkta doktora çalışmasını ise İTÜ’de tamamladı, birçok üniversitede mimarlık, kentsel tasarım, teknoloji ve tasarım üzerine dersler verdi, atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Dijital sanat ve tasarım konusunda ZKM – Karlsruhe, Mediamatic – Amsterdam, NAi (Hollanda Mimarlık Enstitüsü), Ars Electronica, ISEA, ZKM, SIGGRAPH ve İstanbul Bienali’nin de aralarında bulunduğu gibi birçok uluslararası kurum ve organizasyonun jüri üyelikleri yaptı ve katılımcı olarak işleri yer aldı.