1 Şubat - 29 Mart

Yaşamak bir hikâyedir… Ya sıradan bir aktörüsünüz o hikâyenin, ya da kendisi hikâyecinin…

Antik çağlardan bugüne, en çok hikâyeler etkiler insanı; kuşaktan kuşağa aktarılan, gün be gün yenileri duyulan… Hikâyeler, küçük topluluklardan büyük toplumlara, kültürü ve yaşantıyı biçimlendirir. Nereden geldiğimizi anlatır ve gidebileceğimiz yerlere yüreklendirir bizi. Kâh sonsuz ufuklar koyar önümüze, kâh her adımı düşünmemizi sağlar. Hele ki hikâyelerin can bulmuş halini izlemek, başkalarının hikâyesine tanık olmak, tarifsiz bir haz verir insana. Tiyatro sahnesinin büyüsüyse yalnız izlemek değil, kendini o hikâyenin içinde bulmaktan gelir. Kokusunu, neredeyse tadını alır; rüzgarını yüzünüzde hissedersiniz ya da ürpertisini teninizde. Bir gözyaşı, bir kahkaha nasıl dokunursa size hayatta, sahneden de öyle dokunur.

Bu yıl, ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları üç usta oyuncunun art arda tek kişilik gösterileriyle başlıyor. İki ay boyunca sahnelenecek oyunlarda, geçtiğimiz yüzyıllardan yakın geçmişe, mitolojik çağlardan günümüze uzanan çarpıcı insan öykülerinin içinde bulacaksınız kendinizi. Sıradışı yaşamların sergilendiği kadar sıradanlığın da sorgulandığı; büyülü masalların yanında sarsıcı gerçekliklerin de resmedildiği hikâyelerin bir yerinde, mutlaka kendinizle buluşacaksınız.

ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları, sizi bir kez daha etkileyici ve merak uyandıran hikâyelerin dünyasına davet ediyor…