ENKA Sahne Gala Konseri

ARCAN İSENKUL /  VİYOLA

2005 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlkokulu Viyola Bölümü’nde burslu olarak, Ece Akyol’un sınıfında başladı. 2017 Aralık ayında Grand Prize Virtuoso Uluslararası Müzik Yarışması’nda Junior kategorisinde ikincilik ödülü aldı ve İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen ödül töreni konserine davet edildi. 2018 Nisan ayında İtalya’nın Verona şehrine bağlı Legnago’da düzenlenen 9. Uluslararası Genç Müzisyenler Müzik Yarışması’na 2018 Ahmed Adnan Saygun Başarı Bursu ile katıldı ve C kategorisinde “Antonio Salieri” birincilik ödülünü kazandı. 2017, 2018 ve 2019 yıllarında Amerika’da bulunan Luzerne Music Center sınavlarını tam burslu olarak kazandı ve yaz kampına katılarak Laura Manko ile viyola çalıştı. Bu süre içerisinde orkestra ve oda müziği dersleri de alarak festival kapsamında düzenlenen konserlerde yer aldı. 2018 yılında aynı festival kapsamında düzenlenen Konçerto Yarışması’nda birincilik ödülü alarak orkestra eşliğinde solist olarak konser vermeye hak kazandı. 2019 Ocak ayında Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ve 2019 Nisan ayında Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi. 2019 Mayıs ayında İtalya’da düzenlenen “29th Young Musician International Competition ‘Città di Barletta’ Müzik Yarışması”nda yaylı çalgılar dalında birincilik ödülünün yanı sıra Artistik yönetmeni Francesco Monopoli Özel Ödülü’ne de layık görüldü ve gala konserinde yer aldı.

Sanatçı, 2021 Ocak ayında Online Klasik Müzik Akademisi tarafından düzenlenen KemanViyola- Viyolonsel Yarışması’nda 15-25 yaş kategorisinde üçüncülük ödülü kazandı. 2021 Nisan ayında online olarak düzenlenen King’s Peak Uluslararası Müzik Yarışması’nda Yaylılar D kategorisinde, viyola grubunda birinciliğinin yanı sıra, kendi oda müziği grubu ile de aynı yarışmanın Oda Müziği D kategorisinde de birincilik kazandı. 2021 Temmuz ayında online olarak düzenlenen, merkezi Londra olan Medici Uluslararası Müzik Yarışması’nda oda müziği kategorisinde ikincilik ödülü kazandı. Kompozisyon çalışmalarına Can Bekir Bilir ile başlayan İsenkul, 2021 Ağustos ayında New York’da online olarak düzenlenen MATA Jr. 2021 (Music at the Anthology) festivalinde yer alacak altı besteciden biri olarak seçildi. Kendisinden yeni bir eser yazılması istendi ve “Heves” adlı eseri, Bergamot Quartet tarafından 17 Ekim tarihinde Brooklyn/NY’da seslendirildi. 2018 yılında Efdal Altun’un Klasik Keyifler’deki, 2019 yılında Sheila Brown ve Lise Berthaud’un Bilkent Üniversitesi’ndeki, C. J. Chang’in Luzerne Music Center’daki, 2020 Ocak ayında Marion Leleu’nun Almanya’daki ve 2021 Nisan ayında Burcu Yazıcı’nın 1. Ulusal Viyola Günleri’ndeki ustalık sınıflarına katıldı. Bilkent Çocuk Senfoni Orkestrası’nda grup şefi olarak Başkent Oda Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası’nın konserlerinde de yer aldı. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın 2021 yılı seçmelerini kazanarak yaz kampına katılıp yurt içinde konserler verdi.

Arcan İsenkul, halen Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi 11. sınıf öğrencisi olarak viyola çalışmalarına Cavid Cafer ile kompozisyon çalışmalarına ise Yiğit Aydın ile devam etmektedir.

DANIŞMAN: EFDAL ALTUN

 

KAĞAN BERİŞA / KORNO

2007 yılında İstanbul’da doğdu. Korno eğitimine 9 yaşında  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi  Devlet Konservatuarı’nda Doç. Dr. Begüm Gökmen ile başladı. Şu an halen  9.sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor.  2020 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’na kabul edildi. 2021 yılında Orkestra bünyesinde bir de konser verdi.

DANIŞMAN: CİHAT AŞKIN

TUNA BİLGİN / PİYANO

7 yaşında Doç.Cemile Cabbarova ile piyano derslerine başladı. 2013’te Bilkent Müzik Hazırlık Orta Okulu’nun sınavlarını geçti ve Prof.Gülnara Aziz’in sınıfına kabul edildi. Valeri Gergiev ve Mira Jevtich’in özel davetiyle dünyaca ünlü festival Mariinsky Müzik Festivali’nde resital veren ilk Türk genç piyanist olaran Tuna, ülkemizde de İzmir AASSM, Zorlu PSM, Bilkent Konser Salonu, Erimtan Sanat ve Arkeoloji Müzesi, Eskişehir Opera Binası, Avusturya Büyükelçiliği, İzmir Fransız Kültür Merkezi ve çeşitli üniversitelerde konserler verdi.

Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmış olan Tuna’nın sırasıyla 2013 Mozart Akademi 1.Ulusal Piyano Yarışması 10-13 yaş kategorisinde 1.lik, 2015 İzmir 1.ulusal Ahmet Adnan Saygun Piyano Yarışması 11-18 yaş kategorisinde 1.lik ve özel ödül, 2017 Gümüşlük Müzik Festivali 4.Uluslararası Ahmet Adnan Saygun Piyano Yarışması 18 yaş altı kategorisinde 1.lik ve özel ödül, 2019 Adana 1.Uluslararası Rhapsody Piyano Yarışması 16-19 yaş kategorisinde 1.lik ve 2019 İtalya’da yapılan Uluslararası Orbetello Junior Piyano Yarışması’nda 3.lük ödüllerini kazandı. Kendini eğiten bir besteci olan Tuna, 5 yaşından 7 yaşına kadar TSM türünde ve 7 yaşından 15 yaşına kadar Klasik Müzik türünde “stil çalışmaları” niteliğinde müzikler besteledi.

DANIŞMAN: GÖKHAN AYBULUS

DENİZ NEVA ERTÜRK / PİYANO

2007 doğumlu Deniz Neva Ertürk, piyano eğitimine 5 yaşında Sabina Veliyeva ile çalışarak başladı. Daha sonra Prof. Demet Akkılıç ile 2 yıl kadar çalışmalarını sürdürdü. Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlkokulu sınavını kazanarak Gamze Kırtıl ile çalışmalarına devam etti. Şu anda Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’nde 9.sınıf öğrencisi olarak çalışmalarını Dr. Oliver Jia ile sürdürüyor.

2016 yılında Bursa Nilüfer Uluslararası Piyano yarışmasında  üçüncülük elde etti; Ekim 2018‘ de  Enschede –Holanda’da düzenlenen International Piano Competition  For Young Musicians yarışmasında performans sergiledi; 2019 yılında İsveç’de düzenlenen The North International Music Competition ‘da üçüncülük ödülü aldı. Bilkent Senfoni Orkestrası seçmelerini kazanarak orkestra ile çalma şansını elde etti; pandemi nedeniyle sahne performansı ileri bir tarihe ertelendi.

Akademik çalışmaları sırasında Gülsin Onay, Muhiddin Dürrüoğlu , Dasha Moroz ve Yulianna Avdeeva ‘nın Ustalık sınıflarına katıldı.

DANIŞMAN: AYŞEDENİZ GÖKÇİN

BADE DAŞTAN / KEMAN

2007 senesinde Ankara’da doğdu. Müzik çalışmalarına 2012 senesinde keman sanat dalı öğrencisi olarak kabul edildiği Bilkent Müzik Okulu’nda başladı. Burada keman eğitimini ilk iki sene Vseslava Kudinova’dan aldıktan sonra, takip eden dört sene süresince Muhammedjan Turdiev ile sürdürdü. 2018’den bu yana eğitimine Brüksel-Musica Mundi Okulu’nda Prof. Leonid Kerbel ile devam ediyor.

Bade, küçük yaşına rağmen pek çok önemli etkinlikte sahne aldı. 9 yaşındayken “Milli Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar” serisi kapsamında verdiği 50 dakikalık resital ile İş Sanat’ın en genç parlayan yıldızı oldu. İlerleyen aylarda İzmir Buca Belediyesi tarafından düzenlenen “Genç Yetenekler” konser serisinde bir başka resital verdi. 2017 senesinde Bilkent Senfoni Orkestrası ile çalmaya hak kazanarak ilk orkestra deneyimini elde etti. Bunun ardından, henüz 10 yaşındayken Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri’nde Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile solist olarak Mendelssohn Keman Konçertosu’nun tamamını seslendirdi. İlerleyen yıllarda çeşitli etkinlikler kapsamında Avrasya Filarmoni Orkestrası, Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası, Musica Mundi Orkestrası ve İzmir Devlet Senfoni Orkestraları ile İbrahim Yazıcı, Hakan Şensoy ve Tolga Taviş gibi Türkiye’nin önde gelen şefleri ile çalma fırsatı yakaladı.

Uluslararası alanda pek çok yarışmaya katılarak önemli dereceler elde etti. Bunlardan en önemlileri 24. Andrea Postacchini-İtalya’da ikincilik, Pancho Vladigerov – Bulgaristan’da birincilik ve en iyi Vladigerov yorumu, International Competition Young Virtuosos – Bulgaristan’da birincilik ve International Grumiaux Competition for Young Violinists –  Belçika’da birincilik ödülleridir.

Katıldığı ustalık sınıfları ve atölye çalışmaları vesilesiyle Itzhak Rashkovksy, Ani Schnarch, Cihat Aşkın, Igor Tkacthuk, Alexander Vinnitski, Boris Kuschnir, Mincho Minchev, Maxim Vengerov gibi önemli sanatçılar ve profesörler ile çalışma fırsatı buldu. Katıldığı müzik festivalleri ise Varna Müzik Festivali ve Musica Mundi Müzik Festivali’dir. Bunların haricinde eğitimi kapsamında düzenli olarak pek çok oda müziği grubu ile çeşitli konserlerde yer alıyor. Sanatçı, Mendelssohn E-minor Keman Konçertosu, Wieniawski Keman Konçertosu No.2, Bruch Keman Konçertosu No.1, Saint Saens Keman Konçertosu No.3 ve Vieuxtemps Keman Konçertosu No.5 ile Sarasate-Carmen Fantasy, Tchaikovsky-Valse Scherzo, Sarasate-Zigeunerweisen, Lalo Espagnole Symphony gibi büyük eserleri içeren geniş bir repertuara sahiptir.

Bade “ÇEV Sanat Genç Yetenekler Projesi” kapsamında Belçika Musica Mundi School’da Leonid Kerbel’in sınıfında eğitimine devam ediyor ve “Deniz Kocaoğlu Burs Fonu” tarafından destekleniyor.

DANIŞMAN: FAZIL SAY

EGE DİKBIYIK / ÇELLO

2008 yılında Ankara’da doğdu. Viyolonsel eğitimine 2018 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Musa Eren İşkodralı ile başladı.

İzzet Nazlıaka, Efe Baltacıgil ve Nil Kocamangil gibi Türkiye’nin tanınmış çellistlerinin ustalık sınıflarına katıldı. 2018 yılında İtalya’nın Parma şehrinde düzenlenen Akdeniz Viyolonsel Sınıfları Buluşmaları kapsamında Jose Enrique Bouche ve Jiannis Toulis, ve yine aynı etkinlik kapsamında ertesi yıl Edirne’de düzenlenen çalıştayda Dimitris Patras ve Pietro Serafin’le çalıştı. 23 Nisan Genç Solistler Gecesi, Akdeniz Viyolonsel Orkestrası ve 8. Benyamin Sönmez Klasik Müzik Festivali gibi önemli etkinliklerde Crisantem Quartett ve Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Viyolonsel Topluluğu eşliğinde solist olarak görev aldı. Dünyaca tanınmış çellist Giovanni Sollima tarafından 2018 yılında Parma’da gerçekleştirilen viyolonsel orkestrası konserinde küçük yaşta sahne alma şansını yakalayan Dikbıyık, 2020 yılında yapılan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası seçmelerini ve 2021 yılında gerçekleşen VII. Uluslararası Caspi Art Sanat Yarışması’nda “B Kategorisi Birincilik Ödülü”nü almaya hak kazandı. Çalışmalarını halen Musa Eren İşkodralı ile sürdürmektedir.

DANIŞMAN: DİLBAĞ TOKAY