5 Aralık Sal. 20:30

BOĞAZİÇİ GENÇLİK KOROSU Şef : Masis Aram Gözbek

Konser / Oditoryum

Tam: 200 TL • Öğrenci: 40 TL

ekle 2023-12-05 20:30:00 2023-12-05 21:30:00 Avrupa/İstanbul BOĞAZİÇİ GENÇLİK KOROSU - Şef : Masis Aram Gözbek Edindiği sayısız başarı, yürüttüğü ve yer aldığı sıra dışı, yenilikçi projelerle Türkiye’de koro kültürünün yaygınlaşmasında öncü kabul edilen “Dünya Şampiyonu” Boğaziçi Caz Korosu bünyesinde, Şef Masis Aram Gözbek tarafından 2014’te kurulan Boğaziçi Gençlik Korosu, uzun bir aradan sonra tekrar ENKA Oditoryumu’na konuk oluyor. 2019 Ohrid Koro Festivali Büyük Ödülü’nün sahibi, 2022’de dünyaca ünlü Cantemus Festivali’ne davet edilen v[...] Oditoryum ENKA Sanat info@enkasanat.org

Edindiği sayısız başarı, yürüttüğü ve yer aldığı sıra dışı, yenilikçi projelerle Türkiye’de koro kültürünün yaygınlaşmasında öncü kabul edilen “Dünya Şampiyonu” Boğaziçi Caz Korosu bünyesinde, Şef Masis Aram Gözbek tarafından 2014’te kurulan Boğaziçi Gençlik Korosu, uzun bir aradan sonra tekrar ENKA Oditoryumu’na konuk oluyor. 2019 Ohrid Koro Festivali Büyük Ödülü’nün sahibi, 2022’de dünyaca ünlü Cantemus Festivali’ne davet edilen ve 2023 Dünya Koro Sempozyumu’nda Türkiye’yi temsil eden koro, yılın bu son konserinde Şef Masis Aram Gözbek yönetiminde, dinamik kadrosu ve çok renkli repertuvarıyla izleyicilerin karşısına çıkıyor.

———-

Boğaziçi Gençlik Korosu
Şef: Masis Aram Gözbek

Edindiği sayısız başarı, yürüttüğü ve yer aldığı sıra dışı, yenilikçi projelerle Türkiye’de koro kültürünün yaygınlaşmasında öncü kabul edilen “Dünya Şampiyonu” Boğaziçi Caz Korosu bünyesinde Şef Masis Aram Gözbek tarafından Eylül 2014’te kurulmuştur. Ülkemizde koro müziği bilincinin daha da gelişmesi ve çok sesliliğin bir ortak değer haline gelmesi yolunda atılmış önemli bir adım olarak müzik hayatına başlayan Boğaziçi Gençlik Korosu, 15-23 yaş arası gençlerden oluşan yaklaşık 40 kişilik dinamik kadrosuyla çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ve uluslararası arenada 100’ün üzerinde konserin yanı sıra birçok festivalde sahne alan koro, aynı zamanda da Boğaziçi Caz Korosu’yla birlikte başlattığı ve MAGMA Korolarının da katılımıyla gittikçe büyüyen ‘Benim Kitabım Senin Kitabın’ gibi çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle de öncü olmayı ve toplumun bu alandaki farkındalığını artırmayı sürdürmektedir.

Boğaziçi Gençlik Korosu, 5. sezonunu tamamladığı 2019 yılındaki ilk yurt dışı deneyiminde, Kuzey Makedonya‘da düzenlenen Ohrid Koro Festivali‘nde, en iyi sahne performansı, birincilik ödülü ve gençlik koroları kategorisindeki kategori şampiyonluğuyla birlikte festivalin en iyi korosu seçilerek büyük ödüle (Grand Prix) layık görüldü. 2020 yılında ‘Balleilakka’ sanal koro performansı INTERKULTUR’un düzenlediği Çevrim içi Video Yarışmasında en çok izlenen ve en çok beğenilen video oldu. 2021 yılında ise Avrupa Genç Müzisyenler Festivali (Belçika), Festival Chernomorski Zvutsi (Bulgaristan), San Juan Canta (Arjantin), Encuentro Internacional de Coros “One World” (İspanya) gibi önemli uluslararası festivallerde Türkiye’yi temsil etti. MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu Ailesi‘yle birlikte Avrupa Korolar Federasyonunun düzenlediği 2021 Avrupa Video Ödülü‘nün sahibi oldu. Son olarak 2022 yılında, Hong Kong’da düzenlenen Dünya Koro Festivali‘nde Karma Korolar Kategorisi’nde “Birincilik”, Barcelona’da düzenlenen  57. Uluslararası Koro Şarkıcılığı Festivali’ndeki video yarışmasında Birincilik Ödülü ve Amerika Atatürk Derneği tarafından 2022 Atatürk Gençlik Ödülü‘nü kazandı.

Boğaziçi Gençlik Korosu, aynı zamanda bir bileşeni olduğu MAGMA Filarmoni Korosu bünyesinde de Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şefleri, orkestraları ve müzik topluluklarıyla konser projelerini sürdürmekte ve önümüzdeki dönem gerçekleştireceği ortak performanslar, sürpriz projeler ve katılmayı hedeflediği uluslararası festival ve yarışmalar için hazırlıklarına devam etmektedir.

Masis Aram Gözbek

1987 İstanbul doğumlu. 2004’te, Radyo Boğaziçi‘nin düzenlediği 6. ‘Battle of the Bands’ yarışmasında grubuyla birinci oldu. 2005’te KASDAV Liselerarası Müzik Yarışması’nda, yapmış olduğu düzenlemeyle 3.lük ödülünü aldı. 2005-2007 yıllarında TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu’nda görev aldı. 2007-2011 yıllarında BÜMK Caz Korosu’nun şefliğini üstlendi. ‘Dante’nin Son Günü’ eseri, 3. Genç Besteciler Şenliği’nde seslendirildi. Çok sesli koro için düzenlemeler ve besteler yaptı. Eserleri Boğaziçi Caz Korosu ve farklı topluluklar tarafından dünyanın dört bir yanında seslendirildi. Bestelerinden ‘Alive’ ile 2011’de Avusturya’da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası’nda ‘Dünya Şampiyonluğu’na, ‘Alive II’ ile 2012’de ABD’de düzenlenen 7. Dünya Koro Olimpiyatları’nda altın madalyaya layık görüldü.

ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Fransa, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre, Letonya, Macaristan, Makedonya, Sırbistan, Slovenya gibi ülkelerde sayısız yarışma, festival ve ustalık sınıfına katıldı. Tõnu Kaljuste, Simon Carrington, Volker Hempfling, Johannes Prinz, Georg Grün, Denes Szabo, Elisenda Carrasco gibi isimlerle şeflik; Par Lindgren, Richard Ayres ve David Lang ile bestecilik çalıştı. Georg Grün yönetimindeki HfM Saar Conductors’ Academy 2016 ve 2017’de final konserini yönetti. Boğaziçi Caz Korosu‘yla, iki ‘Dünya Şampiyonluğu’ dahil uluslararası birçok ödül kazandı, yurt içi ve yurt dışında sayısız performansa imza attı. Hollandalı dünyaca ünlü ‘Dekoor Close Harmony’, Belçikalı ‘La Choraline’, İsviçre Gençlik Korosu gibi topluluklarla atölyeler ve performanslar gerçekleştirdi.

2008’de, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden ayrılıp, YTÜ Müzik ve Sahne Sanatları Bölümünde Kompozisyon eğitimine başladı. Ertesi yıl, MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümü’nü kazandı ve çalışmalarına halen devam etmektedir.

2013’te 19. TOYP (Ten Outstanding Young Persons) Türkiye Finali’nde, Kültürel Başarı kategorisinde ‘Türkiye’nin En Başarılı Genci’ ödülüne, 2014’te Bulgaristan‘ın Varna kentinde düzenlenen ’35th International May Choir Competition’da ‘Genç Şef Özel Ödülü’ne ve ODTÜ 4. Kristal Ağaç Ödülleri’nde ‘Yılın Girişimcisi’ ödülüne layık görüldü. 2018’den bu yana Avrupa Genç Müzisyenler Festivali (Belçika), Avrupa Gençlik Koroları Festivali (İsviçre), International May Choir Competition (Bulgaristan), Dünya Koro Festivali (Hong Kong), Preveze Uluslararası Koro Festivali (Yunanistan) gibi prestijli etkinliklere jüri üyesi ve konuk şef olarak davet edildi. 2019’da Hong Kong’da düzenlenen Dünya Koro Şefliği Yarışması’nda 12 finalistten biri oldu. 2021 yılında İtalya‘da düzenlenen Fosco Corti Uluslararası Koro Şefliği Yarışması‘nda Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı.

Başlattığı ‘Kültürlerin Sesi’ Projesiyle Türkiye’nin 7 farklı ilinde 7 farklı dilde şarkı söyleyecek koroların kurulmasına öncülük etti; Türkiye’nin dört bir yanından koro müziğine gönül vermiş herkesi bir araya getirmek, bir koro oluşturmak isteyen kişi ve kurumlarla deneyimlerini paylaşmak için KOROHANE platformunu hayata geçirdi. Yapımında Mert Fırat, Vedat Yıldırım gibi isimlerin bulunduğu ‘Yakaranlar’ tiyatro projesinin müzik direktörlüğünü ve ‘Annie’ müzikalinin koro ve orkestra şefliğini yaptı. MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu Ailesi‘yle 2021 Avrupa Video Ödülü‘nün, Boğaziçi Gençlik Korosu’yla da 2022 Atatürk Gençlik Ödülü‘nün sahibi oldu. 2022 yılında İtalya‘nın dünyaca ünlü Merano Festivali‘nde, yaşayan en önemli klasik müzik bestecilerinden Sir Karl Jenkins‘in konserine Avrupa Oda Korosu‘nun şefi olarak, aynı zamanda da Haydn Orkestrası‘nı çalıştırmak üzere davet edildi ve bu projede Karl Jenkins’in asistanlığını üstlendi. Temmuz ayında Yunanistan‘ın Korfu adasında İyonya Üniversitesi ve Makedonya Üniversitesi tarafından ortak düzenlenen Koro Şefliği Ustalık Sınıfına eğitmen olarak davet edildi. Son olarak, JCI Bahçeşehir‘in düzenlediği Cumhuriyetin 100. Yılı Marşı Beste Yarışması‘nda jüri üyesi olarak yer aldı.

Kurucusu olduğu Boğaziçi Caz Korosu, Boğaziçi Gençlik Korosu ve MAGMA Korolarının genel sanat yönetmenliğini ve şefliğini sürdürmekte, bir yandan Mor ve Ötesi, Sertab Erener, Kenan Doğulu, Nil Karaibrahimgil, Selami Şahin, Yasemin Mori ve Ali Kocatepe gibi sanatçılarla çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda, yurt içi ve yurt dışında koro müziği ile ilgili atölye, söyleşi ve konser çalışmaları yapmaktadır. Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümünde öğretim görevlisi olarak da çalışmış olan Gözbek, 2018’den bu yana Yücel Kültür Vakfı mütevelli heyeti üyesidir.

———-

Program:

Ayşem Nerden Geliyon
(düz. Masis Aram Gözbek, 1987 & Ahmet Adnan Saygun, 1907-1991)

Witness
(düz. Jack Halloran, 1916-1997)

Engel
(düz. Oliver Gies, 1973)

Pseudo-Yoik
(Jaakko Mantyjarvi, 1963)

Kızılcıklar Oldu Mu?
(düz. Hakan Önsöz, 1969)

Yayla Yollarında Yürüyüp Gelir
(düz. Deniz Yıldız, 1985)

Kara Üzüm Salkımı
(düz. Erdal Tuğcular, 1961)

Ben Seni Bulmuş İken
(Cenan Akın, 1932)

Run to You
(Pentatonix)

Nyon Nyon
(Jake Runestad, 1986)

Balleilakka
(düz. Ethan Sperry, 1967)

Mustafa’m

(İsmail Lütfü Erol, 1962)

Vatan Marşı / Mülkiye Marşı
(Cemal Edhem Bey, 1900-1977 & Musa Süreyya Bey, 1884-1932)

Biz Atatürk Gençleriyiz
(Muammer Sun, 1932-2021)

Konser arasız 80 dakikadır.

———-

Genel Sanat Yönetmeni
Masis Aram Gözbek

Koro Eğitmeni
Ayberk Oğul Konca

Soprano
Alya Değirmenci
Aslı Güldamlası
Begüm Çoşgun
Begüm Karaböce
Berfin Çobanoğlu
Derin Keskin
Mina Tayfur
Nehir Turutoğlu
Öykü Küçük
Pelin Helvacıer
Sıla Yaprak
Türkü Aydın
Zeynep Aktürk

Alto
Azra Karaman
Balkan Alya Özgür
Büşra Takpak
Ceren Özdoğan
Defne Yapıcı
Ela Naz Köprülü
İlayda Güldağ
Işıl Özcan
İzlem Sera Doğan
Sıla Atilla
İrem Eren
Tuğba Yaren Yazıcı

Tenor
Altuğ Osmanoğlu
Can İnanç
Muhammet Emir Başdemir
Mustafa Kayserilioğlu
Ogün Gül
Önder Aras
Sarp Bergiten
Türker Karatekin

Bas
Ayberk Oğul Konca
Berke Baran Çapan
Boray Berke Gürsoy
Ege Atacan Doğan
Mete Keleş
Şafak Akbulut
Yunus Emre Hacıoğlu

Piyano
Ozan Özgüç

———-

Genel Koordinatör
Gülüm İmrat
gulum@bogazicicazkorosu.com

bogazicicazkorosu.com
info@bogazicicazkorosu.com

twitter.com/bogazicicazkoro
instagram.com/bogazicicazkorosu
facebook.com/bogazicijazzchoir
youtube.com/bogazicicazkorosu

twitter.com/bgenclikkorosu
instagram.com/bogazicigenclikkorosu
facebook.com/bogazicigenclikkorosu

twitter.com/magmachoir
instagram.com/magmachoir
facebook.com/magmachoir

masisgozbek@gmail.com
twitter.com/masisgozbek
instagram.com/masisgozbek
facebook.com/masisgozbek
youtube.com/masisaramgozbek