ENKA Sanat

ENKA Kültür Sanat, 1983 yılında kurulan ENKA Vakfı’nın kültür sanat alanındaki faaliyetlerini yürütmek üzere kuruldu. Faaliyetlerine 1984 yılında, yeni bilimsel- teknik araştırmalar ve sanat eserlerini değerlendirmek, uluslararası düzeyde yeni eser verilmesini teşvik etmek amacıyla ENKA Bilim ve Sanat Ödülleri’ni vererek başladı. Alanlarında Türkiye’nin en önemli isimlerini bir araya getiren jürisiyle öne çıkan ödüllerin birincileri arasında ilk yıl Resim dalında Burhan Doğançay, Tiyatro dalında Ülkü Ayvaz, Fotoğraf dalında Nuri Bilge Ceylan isimleri yer aldı. İkinci yıl Hikaye dalında Sebahattin Kudret Aksal, Müzik dalında İstemihan Taviloğlu, Fotoğraf dalında Yusuf Tuvi; üçüncü yıl Heykel dalında Koray Ariş; dördüncü yıl ise Mimarlık Tarihi- Fotoğraf dalında Sema Erkan, Grafik Sanatlar dalında Fatma Tan birincilik ödülünü aldı. Ödüller kapsamında Doç. Dr. Hasan Olgun, Doç. Dr. Sübidey Togan, Prof. Dr. Hasan Olalı, Doç. Dr. Alp Timur ve Doç. Dr. Cihan Dura Ekonomi dalında, Doç. Dr. İsmet Sabit Barutçugil İnşaat dalında çeşitli yıllarda birincilik aldı.

1989 yılından itibaren, ENKA Vakfı’nın sanatın sürekliliğini sağlamak, sanatçıları, sanat kurumlarını desteklemek ve sanatı daha fazla izleyiciye ulaştırmak hedefinden hareketle,  Kültür Sanat Buluşmaları başlıklı etkinlikler düzenlemeye başladı. Yaz aylarında yaklaşık 1.000 seyirci kapasiteli Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinlikler kapsamında müzikaller, tiyatro oyunları, klasik müzik ve pop müzik konserleri, film gösterimleri ve çocuklara yönelik temsiller gerçekleştirdi. 1999 yılında mekânlarına önce yaklaşık 600 seyirci kapasiteli Oditoryum’u, 2002 yılında Sanat Galerisi’ni ekledi. Böylelikle hem etkinlikleri çeşitlendi hem de etkinlik programı tüm yıla yayılmış oldu.

Bugüne dek 300’den fazla konsere, 360’dan fazla tiyatro oyununa, 120’den fazla sergiye, 300’e yakın film gösterimine, 50’den fazla dans ve performans gösterisine ev sahipliği yaptı; 7.000’e yakın sanatçıyı, 60.000’den fazla sanatseverle buluşturdu. Bugün, ENKA Sanat adıyla ENKA Vakfı’nın kültür sanat alanındaki markası olarak düzenlediği etkinliklerde sahne sanatları, müzik, sinema, plastik sanatlar gibi farklı sanat dallarından yenilikçi örnekleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ederken, alanında duayen sanatçıların yanı sıra genç yeteneklere de kapılarını açıyor. ENKA Sanat, aynı zamanda kurumlarla geliştirdiği çeşitli iş birlikleri ile, sanata katkılarını çok yönlü olarak sürdürüyor.

Ne Dediler ?

 

 

“ENKA’da oynamak büyük zevk.” Haldun Dormen- Tiyatro Sanatçısı, Yazar, Yönetmen ve Eğitmen

ENKA Kültür Sanat ile faaliyetlerine başladığı günden beri iş birliği içindeyiz. Bugüne kadar hem oynadığım hem yönettiğim bütün oyunlarımla Açıkhava ve Oditoryum’da yer aldım.

ENKA Kültür Sanat, çalışmaları ile tiyatro olsun, konser olsun ya da sanatın diğer dallarını ulaşılabilir kıldıkları için çok mutluyum. Eskiden konservatuvar oyunlarının hepsi mutlaka ENKA sahnesinde yer alırdı. Bu, yeni mesleğe atılacak oyunculara moral ve özgüven verirken, ENKA seyircisine de gelecek vadeden oyuncuları kariyerlerinin en başından görme fırsatı sunardı. Bu yıldan yıla ilerledi ve şimdi o okul öğrencileri kendi tiyatrolarıyla ENKA sahnesinde yer alıyorlar. Bunu ENKA Kültür Sanat sağladı. ENKA Kültür Sanat gerek Açıkhava Tiyatrosu’nda gerekse oditoryumunda kaliteli bir seyirci kitlesiyle sanatçısını buluşturuyor. Bu da oyun oynarken biz oyuncuların yaptığımız işten daha fazla keyif almamızı sağlıyor. ENKA’da oynamak büyük bir zevk.

ENKA bugüne kadar o kadar güzel projeleri seyircisiyle buluşturdu ki şunu söyleyebilirim, belki bir tiyatro ya da müzik grubu kurabilecek ya da sahip olduğu bilgi ve birikimiyle tiyatro okulu açabilecek potansiyeldedir.

“ENKA ismi bende hem “yeni”, hem “cüretkar” hem de “kaliteli”eserler izlemenin garantisi anlamına geliyor.”  Tilbe Saran- Tiyatro ve Seslendirme Sanatçısı, Eğitmen

Uzun zamandır, ENKA Kültür Sanat çatısı altında gerçekleştirilen ve yıl boyu süren etkinlikleri takip ediyorum. Tiyatro festivali sırasında hem pek çok oyun izledim, hem de oynadım. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nda o yılın en ses getiren oyunlarının seçilmesi, uluslararası tiyatro festivallerinde ise en sıra dışı eserlerin desteklenmesinden ötürü ENKA ismi bende, hem “yeni”, hem “cüretkâr”, hem de “kaliteli” eserler izlemenin garantisi anlamına geliyor. Seçkin konserler dizisiyle, tiyatro alanında olduğu gibi, müzikte de hem kaliteyi hem yeniliği yakalıyorlar. Bu durum popüler vasatlığın dışındaki sanata ulaşmamızı sağlıyor.

Bu noktada ENKA’dan hem kendim hem de toplum adına geleceğe yönelik beklentim, bugüne kadar başarıyla hayata geçirdiği çağdaş etkinlikleri toplumla buluşturmada köprü rolünü sürdürmesidir.

 

“ENKA, sanatın her dalında izleyicisine kaliteli yapıtları sunmak için yıllardır saygıdeğer bir çabayı sürdürüyor.” Genco Erkal- Tiyatro Sanatçısı, Yönetmen 

ENKA ile 1997 yılından beri, toplam 21 yıldır birlikte etkinlikler yapıyoruz. Sezon içinde sahnelediğimiz oyunları yazın Açıkhava Tiyatrosunda, kışın ise Oditoryumda ENKA izleyicisine sunuyor ve zaman zaman etkinlik öncesi öğrencilerle soru cevap eşliğinde sanatsal sohbetlerde buluşuyoruz. ENKA sanatın her dalında izleyicisine kaliteli yapıtları sunmak için yıllardır saygıdeğer bir çabayı sürdürüyor. Bizim sanat üretimimizi de zaman zaman salonlarında ağırlayarak bizi seçkin bir izleyici kitlesiyle buluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda etkinliklerin daha yoğunlaşarak, zenginleşerek sürmesini dilerim.

“Pek çok Türk sanatçısı, ENKA sayesinde sanatlarını sunabilecekleri bir platform bulabildi.” Fazıl Say- Piyanist ve Besteci

ENKA ile 1999 yılında oditoryumun açılışında verdiğim konserden beri uzun vadeli bir ilişki içerisindeyiz. Her yıl biri açık havada, diğeri kapalı salonda olmak üzere en az iki konserimiz oluyor. ENKA konserleri, halkın müzik ve sanatla tanışmaları adına 30 senedir süre gelen bir gelenektir ve ben bunun Türkiye için çok önemli olduğuna inanıyorum. ENKA’da özellikle yaz döneminde, çok geniş kitlelere ulaşan konserler organize ettik. Ve bu konserlerde bazen solo olarak yer aldım. Bazen de çeşitli projelere, genç sanatçılar, tiyatrocular ve müzisyenlerle birlikte katıldım. Bu konserler halkın büyük ilgisini çekti. ENKA 30 yıldır sanat ve özellikle Türk sanatçıları adına çok önemli bir iş gerçekleştiriyor. Pek çok Türk sanatçısı, ENKA sayesinde sanatlarını sunabilecekleri bir platform bulabildi. Hem yaz döneminde, hem de kışın yaptığı projelerle İstanbul’un kültür sanat hayatına çok büyük katkı yaptığına inanıyorum. Enteresan projelerin halka sunulması ve sanatçıların değer görmesi açısında bu konserler önemli bir buluşmadır. Sanat camiası olarak ENKA’nın bugüne kadar yaptıklarına müteşekkiriz. Tek beklentimiz ve isteğimiz bütün bunların daha onlarca yıl devam ediyor olmasıdır.

“ENKA, bugün sanatıyla anılan birçok insanın temelinde yer alan çok önemli bir değer.” Demet Evgar – Tiyatro Sanatçısı 

Konservatuar 3. sınıf öğrencisiydim, Haldun Dormen hocamız 3. ve 4. sınıfların derslerine girerdi o zamanlar. Dormen Tiyatrosu’nda oynanmış ve başarılar kazanmış bir çok oyunu da okulda öğrencilerle sahneye koyardı ve bizi adeta profesyonelmişiz gibi büyük sahnelerde seyircinin karşısına çıkarırdı. Hepimiz bu deneyimi yaşamak için 3. sınıfı iple çekerdik. ENKA Sanat ile tanışmam bu muhteşem deneyimle oldu. Yani İstanbul’da çıktığım ilk profesyonel sahne… ENKA’nın bizlere böyle bir fırsat sunması muazzam bir şeydi. Her şeyden önce hikayesinin hakkını veren çok büyülü bir mekan. Açılış niyetini ve hedefini göz ardı etmemiş; bugün sanatıyla anılan bir çok insanın temelinde yer alan çok önemli bi değer. O sahneye ilk kez birlikte çıktığım arkadaşlarıma baktığımda hepsinin hala nasıl bir coşkuyla bu ülkeye ne kadar kıymetli işler bıraktığını gördüğümde bir kere daha gülümsüyorum tüm kalbimle. O fotoğraflardaki kendime bakıyorum, hala devam eden o heyecanıma teşekkür ediyorum bir kez daha. Arkadaşlarımdan biri bölüm başkanı olmuş, bazılarıyla yıllarca aynı sahneyi paylaşmışım… Şimdi daha iyi görebiliyorum o sahnede olmanın bize ne kadar iyi geldiğini ve değerli Haldun Hocam’ın attığımız her adımda izleri olduğunu. Yıllar sonra, yeniden ENKA sahnesine dönüyorum. 20 yıl önceki Demet beni orada karşılayacak. İnsan hayatta bu duygular için yaşıyor işte, çok mutluyum! Bu arada şunu da belirtmeliyim ki; o zamandan bu zamana ENKA’nın kapıları bize hep açıktı, bunu hep bildik. Ben ilk büyük konserimi de orada verdim mesela. Şahane bir ekiple, kendine yakışır bir şekilde çalışmalarını yürütüyor olması da bu ülkenin bir vatandaşı olarak mutluluk veriyor bana. Seyirci olarak da takip etmekten büyük mutluluk duyuyorum. İyi ki varsınız.