Tüm yıla yayılan ve ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda başlayıp ENKA Oditoryumu’nda sonlanan 31. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları, usta sanatçıların yanı sıra genç yeteneklerin de yer aldığı bir program ile sanatseverleri karşılıyor. Geleceğin sanatçı ve seyircisini yetiştiren, yaratıcılığı ve özgür düşünceyi destekleyen ENKA Kültür Sanat, farklı disiplinlerden katılımcıları aynı programda buluşuyor.

31 yıldır sanatın sürekliliğine destek veren ENKA Kültür Sanat’ın ilklerin heyecanını ustaların manifestolarını birleştiren programında kimler var? Her dönem daimi sanatçımız olan Fazıl Say’ın iki farklı resitali, mor ve ötesi’nin akustik formattaki konseri, Serab Erener ve Sabri Tuluğ Tırpan’ın kusursuz birlikteliği, Karsu’nun ruhu okşayan sesi, yıldızların altında Teoman klasikleri, büyülü sesleriyle Birsen Tezer ve Cem Adrian’ın eşsiz buluşması, sanatın iyileştirici gücünü sahneye taşıyan Barış için Müzik Orkestrası konserleri, Türk Halk Müziği eserlerini batı enstrümanları ile buluşturan Barabar’ın özgün yorumu, alternatif müziğin nabzını tutan Redd’in kalp atışı hızlandıran performansı, kusursuz klasik müzik üçlüsü Hexis’in ilk konser heyecanı, esen rüzgarı takip eden Pow’un dost meclisinden seslenişi, dünyaca ünlü Rus piyanist Andrey Pisarev’in Schubert’e saygı duruşu niteliğindeki resitali, AyşeDeniz Gökçin’in yenilikçi vizyonu programın müzikal tarafını renklendiriyor.

Adını taşıdığı klasik eserden günümüze uyarlanan “Don Kişot’um Ben”, 2. Dünya Savaşı’nda geçen mikro bir hikayeden sahneye taşınan kara komedi “Madde 22”, hep merak edilen sahne arkasını konu alan “Küllerin Arasından”, yemek masasından medya ve sanatı sorguya çeken aile komedisi “Sanat Yemekte Yenir Mi?”, sezon boyunca tiyatro severlerle buluşacak. Sanatçın iyileştirici gücüne inanarak hazırladığımız 31. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nda görüşmek üzere.

 

9 Nisan Sal. 13:30

Türkiye Tiyatro Vakfı Panel: “Bize Bir Tiyatro Müzesi Gerek”

Performans @ENKA Oditoryumu Bilet : Ücretsiz

ekle 2019-04-09 13:30:00 2019-04-09 14:30:00 Avrupa/İstanbul Türkiye Tiyatro Vakfı - Panel: “Bize Bir Tiyatro Müzesi Gerek” ENKA Kültür Sanat, kuruluş aşamasındaki Türkiye Tiyatro Vakfı’nın ilk etkinliğine ev sahipliği yapacak. Türkiye tiyatrosunun belleğini oluşturmak ve bu yönde farkındalık yaratmak amacıyla yola çıkan Vakfın düzenlediği “Bize Bir Tiyatro Müzesi Gerek” başlıklı panel 9 Nisan Salı günü ENKA Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek. Panelde; Türkiye Tiyatro Vakfı’nın kurucu üyesi dramaturg-yazar Esen Çamurdan, eğitmen-oyuncu Can Gürzap ile Tilbe Saran’ın[...] ENKA Oditoryumu ENKA Kültür Sanat info@enkasanat.org

ENKA Kültür Sanat, kuruluş aşamasındaki Türkiye Tiyatro Vakfı’nın ilk etkinliğine ev sahipliği yapacak. Türkiye tiyatrosunun belleğini oluşturmak ve bu yönde farkındalık yaratmak amacıyla yola çıkan Vakfın düzenlediği “Bize Bir Tiyatro Müzesi Gerek” başlıklı panel 9 Nisan Salı günü ENKA Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek.

Panelde; Türkiye Tiyatro Vakfı’nın kurucu üyesi dramaturg-yazar Esen Çamurdan, eğitmen-oyuncu Can Gürzap ile Tilbe Saran’ın yanı sıra Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi genel müdürü Özalp Birol, Müze Sergi İşleri kurucusu Deniz Koç Çeliker ile akademisyen-oyuncu Yavuz Pekman konuşma yapacaklar. Panelin moderatörlüğünü gazeteci- yazar Zeynep Oral üstlenecek.

Türkiye’nin tiyatro mirasından Türkiye Tiyatro Vakfı’nın çalışmalarına, bu alandaki müze ihtiyacından tiyatro alanında arşivcilik, koleksiyonculuk ve çağdaş müzeciliğe konunun tüm boyutlarıyla ele alınacağı panelde sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

PROGRAM

Moderatör,  Zeynep Oral (Gazeteci-Yazar)

13.35-13.45:   Özalp Birol (Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü); “Bir Müze Kurmak: Görüşler, Öneriler”.

13.50-14.00:   Deniz Koç Çeliker (Müze Sergi İşleri kurucusu); “Yeni Müzecilik”.

14.05-14.15:   Can Gürzap (Eğitmen-Oyuncu); “Tiyatro Mirasımızı Neden Koruyamadık?”

14.20-14.30:   Tilbe Saran (Eğitmen-Oyuncu); “Tiyatro Müzesinin gerekliliği.”

14.35-14.45:   Yavuz Pekman (Akademisyen – Oyuncu); “Tarih Bilinci ve Tiyatro Arşivciliği”

14.50-15.00:   Esen Çamurdan (Dramaturg -Yazar, Türkiye Tiyatro Vakfı Kurucu Üyesi); “Kurulma aşamasında Türkiye Tiyatro Vakfı’nın Çalışmaları ve Hedefler”

15.05 … Soru ve yanıtlar.